Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu – to zdanie, w dobie kryzysu podstawowej grupy społecznej, jest przez niektórych chętnie wypowiadane i to w tonie całkowicie serio.

Rodzina, ach rodzinaZ rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu – to zdanie, w dobie kryzysu podstawowej grupy społecznej, jest przez niektórych chętnie wypowiadane i to w tonie całkowicie serio. Inne zapatrywanie na rodzinę ma np. Janusz Gębczyński, znany Czytelnikom „Kurka” były sołtys Nart (fot. 1).   Nie należy do grona osób unikających familijnych spotkań, kultywuje rodzinne tradycje – podobnie jak ojciec i brat zajął się m.in. zegarmistrzostwem. Pan Janusz tropi również ciekawostki związane ze swoimi przodkami i osobami z nimi spowinowaconymi. Do naszej redakcji przyniósł niedawno dwie książeczki: „Czas zatrzymany w słowie. Dziedzictwo Jana Szczepanika” oraz „Polski Edison. Jan Szczepanik”. Tym wszystkim, którzy interesują się techniką, postać Jana Szczepanika powinna być doskonale znana. Jan Szczepanik (1872-1926) to szwagier dziadka Janusza Gębczyńskiego. Jest autorem ponad 50 wynalazków. Stworzył  m.in. elektroskop, czyli pierwowzór dzisiejszej telewizji, systemy barwnego filmu i kolorowej fotografii czy kamizelkę kuloodporną. Został patronem kilku polskich szkół, uwieczniono go również na znaczku pocztowym (fot. 2).
Nazwisko byłego sołtysa Nart nosił Jerzy Gębczyński – stryjeczny brat taty pana Janusza. Kinomani mogą pamiętać tę postać ze słynnego  „Pianisty” Romana Polańskiego. Jerzy Gębczyński (w filmie Marek, grany przez Krzysztofa Pieczyńskiego) to jedna z osób, które ryzykując życiem, ukrywały przed okupantem znanego kompozytora żydowskiego pochodzenia - Władysława Szpilmana. Skoro zapuszczamy się w rejony filmu… Kto z nas nie oglądał „Samych swoich”? W tej polskiej komedii wszech czasów w roli matki Kaźmierza Pawlaka wystąpiła Natalia Szymańska-Spiess (fot. 3). To aktorka znana także z „Chłopów”  czy pierwszego odcinka „Stawki większej niż życie”.  Była ona jedną z wnuczek prapradziadka pana Janusza.  Aktorstwo wybrała również starsza siostra Natalii Szymańskiej-Spiess Amelia Szymańska. Ciekawe biografie mają też inne osoby spowinowacone z Januszem Gębczyńskim. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do lektury.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.