Rodzinny Ogród Działkowy LENPOL w 2010 roku

Początek każdego roku to czas podsumowań tego, co udało się osiągnąć a czego nie w poprzednim. Podsumowań takich dokonują także Rodzinne Ogrody Działkowe funkcjonujące na terenie Szczytna. W naszym mieście istnieje 5 takich ogrodów. Są to ROD im. Linki, Juranda ze Spychowa, Witamina, Lenpol i Mazur. Dzisiaj spróbuję przybliżyć Państwu najważniejsze problemy, z którymi zmierzył się w 2010 r. ROD „Lenpol”. Ogród ten to jeden z najstarszych powstałych na terenie naszego miasta. Jego powstanie należy łączyć z decyzją ówczesnego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z dnia 27.10.1965 r., w wyniku której przekazano grunty o powierzchni 8,67 ha przedsiębiorstwu Mazurskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Mazur” w Szczytnie na organizację przyzakładowego ogrodu pracowniczego. Obecna struktura ROD „Lenpol” to dwa wyodrębnione obszary: większy położony przy ul. Pasymskiej w kierunku jeziora z 237 działkami i mniejszy od ul. Pasymskiej w kierunku torów kolejowych z 36 działkami. Tak więc w ROD „Lenpol” wyodrębnione są 273 działki, które użytkuje tyle samo działkowców i ich rodzin.

Zmiana władz ogrodu

Początek 2010 roku przyniósł znaczne zmiany we władzach ogrodu. Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego ROD pod koniec marca, wybrano nowy Zarząd, a najważniejszą funkcję prezesa Zarządu powierzono Henrykowi Sienkiewiczowi. Nowy Zarząd z dużym zapałem przystąpił do uporządkowania wielu zaniedbań powstałych w latach poprzednich.

Na początek, jak mówi prezes Sienkiewicz, dokonano przeglądu działek pod kątem prawidłowego ich zagospodarowania. Głównym celem przeglądu było zmobilizowanie działkowców do uporządkowania zaniedbanych działek zgodnie z regulaminem ROD. Czy cel ten osiągnięto – zdaniem prezesa w wielu przypadkach tak, ale jest jeszcze wiele do nadrobienia.

Dużym wyzwaniem dla nowego Zarządu było przystąpienie do remontu zdewastowanego baraku, który w poprzednich latach pełnił funkcję biura Ogrodu. Remont zakończył się pełnym sukcesem. Było to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu takich działkowców jak: Zdzisław Baranowski, Tadeusz Tański, Józef Załęski, Janusz Bańkowski, Ignacy Alicki i Henryk Sienkiewicz. W wyremontowanym obiekcie powstały warunki, by urządzić w nim biuro ROD, organizować posiedzenia Zarządu i szkolenia oraz pełnić dyżury przez członków Zarządu w celu rozwiązywania bieżących problemów zgłaszanych przez użytkowników działek.

Szerzenie wiedzy ogrodniczej

W minionym roku Zarząd zorganizował kilka szkoleń, które dotyczyły między innymi takich dziedzin, jak zasady planowania i zagospodarowania działki, uwzględnienia w uprawie metod proekologicznych, zwalczania chorób i szkodników, przygotowania działki do zimy.

Pod koniec zimy Zarząd planuje pokaz cięcia drzew owocowych z udziałem instruktora ogrodowego z okręgu warmińsko-mazurskiego. Zaniedbania z zakresu prawidłowego cięcia drzew owocowych i nie tylko, w naszych ogrodach są widoczne niemal na każdym kroku. Dlatego organizacja takiego przedsięwzięcia jest godna pochwały. Przy tej okazji mogliby skorzystać także działkowcy z innych ogrodów. Jeśli organizacyjnie będzie to możliwe proponuję Zarządowi rozważyć zaproszenie do udziału w pokazie chętnych działkowców z innych ogrodów.

Wielką zwolenniczką szerzenia wiedzy ogrodniczej w ROD „Lenpol” jest społeczny instruktor ogrodowy Pani Barbara Juszczak. To dzięki jej inicjatywie na bieżąco działkowcy mogą zapoznawać się z potrzebą wykonania niezbędnych zabiegów w poszczególnych okresach miesiąca jakie wynikają z kalendarza biodynamicznego i innej fachowej literatury. Informacje takie są umieszczane na specjalnej tablicy bądź przekazywane podczas organizowanych szkoleń.

Obchody Dni Działkowca

Ważnym wydarzeniem w Ogrodzie było zorganizowanie w dniu 18.09.2010 r. spotkania z zasłużonymi działkowcami. Odbyło się ono po raz pierwszy w ramach obchodów Dni Działkowca. Podczas tego spotkania wręczono 8 srebrnych i 19 brązowych odznak „Zasłużony Działkowiec” osobom szczególnie zasłużonym dla ogrodu. Wręczono także pamiątkowe dyplomy tym, którzy w ocenie powołanej komisji wzorowo uprawiają działki.

Jesienny kiermasz roślin

16 października na zakończenie sezonu Zarząd zorganizował jesienny kiermasz roślin ozdobnych, krzewów, kwiatów i ziół. W sposób zorganizowany działkowcy mieli możliwość zaprezentowania swoich roślin a także ich wymiany z innymi osobami. Wśród wyeksponowanych roślin znalazły się między innymi takie jak: rozchodniki, tulipany, lilie, kosaćce, dalie, pierwiosnki, omieg kaukaski, malina Polana, krzewuszka, mięta, szałwia, tymianek i wiele innych. Taka zorganizowana forma jest godna naśladowania przez inne ogrody, do czego zachęcam.

Z uzyskanych informacji wynika, że w 2011 roku wzdłuż płotu ogrodu ma być kontynuowana budowa ścieżki pieszo-rowerowej będącej przedłużeniem od strony ul. Pasymskiej w kierunku jeziora. W związku z tym Zarząd ma nadzieję, że przy dobrej współpracy z samorządem miasta zostanie uporządkowany teren i powstanie estetyczne ogrodzenie wkomponowane w architekturę powstającej ścieżki.

Stanisław Stefanowicz

Artykuł opracowałem na podstawie informacji uzyskanych od Henryka Sienkiewicza, Barbary Juszczak i Adama Osińskigo.

POLECAM

Mój przepis na smalec

Skład: 1,5 kg zmielonej słoniny, 0,5 kg mięsa z łopatki, 1-2 cebule, 1 kwaśne jabłko, łyżeczka ostrej i słodkiej papryki, łyżeczka pieprzu, 2-3 ząbki czosnku, majeranek i sól do smaku. Słoninę wytopić, oddzielić powstały tłuszcz od skwarek, mięso zmielić przez średnie sitko i dodać do wrzącego tłuszczu, dobrze wymieszać i gotować około 20 minut. Pokrojoną w kostkę cebulę, jabłko i czosnek dodać do wrzącego tłuszczu z mięsem. Gotować jeszcze około 5 minut, dodać pozostałe przyprawy do smaku, dobrze wymieszać. Gorący smalec przelać do jednego lub kilku pojemników i odstawić do stężenia. Podczas gęstnienia masy wskazane jest jej wymieszanie po to, by równomiernie wszystkie składniki znalazły się zarówno na dnie, jak i u góry. Tak przygotowany smalec wyśmienicie smakuje z dodatkiem kiszonego ogórka.