...Niedziela Palmowa, czyli wspomnienie niezapomnianych wypraw do miejscowości Łyse na obchody znanego na całą Polskę święta kościelnego połączonego z folklorem.

Rowerowa...
Kręciołowa ekipa podczas uroczystości Niedzieli Palmowej w Łysych, kwiecień 2001 r.

Takich wypraw „Kręcioły” na swoim koncie mają kilka. Po raz pierwszy rowerzystom „odbiła” przysłowiowa „palma” 8 kwietnia 2001 r. Zawzięcie pedałując i walcząc z zimnym, spychającym z szosy wiatrem, przez Lipowiec, Księży Lasek, Myszyniec dotarli na słoneczną Kurpiowszczyznę. Tam na dzielnych cyklistów czekało wiele atrakcji. Po pierwsze cudna pogoda i wszechobecna zieleń oraz czerwień, fiolet i błękit – tradycyjne, kurpiowskie kolory w przepięknych palmach. Królowały one wszędzie, bowiem palma to symbol ważnego święta chrześcijańskiego upamiętniającego wjazd Jezusa do Jerozolimy. Stolica Puszczy Zielonej ukazała nam niepowtarzalną krasę, a sięgające nieba palmy budziły zachwyt i podziw. Po uczestnictwie w procesji i nabożeństwie nadszedł czas na zwiedzanie straganów ze sztuką ludową oraz kosztowanie potraw regionalnych. Oczywiście każdy spacerował z wielobarwnym berłem uwitym z kwiatów, wstążek, runa leśnego. Uczestnictwo w święcie kościelno-folklorystycznym sprawiło, że zapragnęliśmy powrócić tam ponownie.

Kolekcja zdjęć i palm z wypraw na kolorową Kurpiowszczyznę

W dniu 4 kwietnia 2004 r. barwny korowód ruszył z placu Juranda w Szczytnie o godz. 7.00, by pokonać liczącą 55 km trasę do Łysych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.