Osoby spacerujące lub jeżdżące trochę więcej po Szczytnie niewątpliwie zauważyły, że w ostatnich tygodniach nastała u nas swoista moda na rozkopywanie.

Rozkopane SzczytnoWjeżdżamy od strony Ostrołęki – widzimy gruntowną przebudowę drogi. Spróbujemy skręcić w ulicę Broniewskiego – trwa tam oczekiwana od lat modernizacja (fot. 1). Przemieścimy się parę kilometrów w okolice miejskiej plaży i parku na ul. Pasymskiej – zobaczymy świeże ślady po rozkopach (fot. 2) i ciąg dalszy prac. Ostatnio układano gazociąg przy browarze – oczywiście trzeba było rozkopać. Co może być skutkiem niedawnych awarii wodociągu? Rzecz jasna konieczność wykonania wykopów, a potem dłuższe oczekiwanie na naprawienie zniszczonej nawierzchni, co obrazuje scenka z ul. Bohaterów Westerplatte (fot. 3). W ubiegłym tygodniu moda na rozkopywanie dotarła na ul. Kościuszki – tu dla odmiany układano światłowód (fot. 4).

Nie da się nie zauważyć, że sporo tego prawie w tym samym czasie. Z drugiej strony prace wykonywane są – tam, gdzie jest to możliwe - w szybkim tempie, które nie zakłóca na dłuższy czas ruchu pieszego i kołowego.

 

DZIEŃ NIE TYLKO NAUCZYCIELA

Październik jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był miesiącem kilku ważnych branżowych świąt. 7 października świętowali milicjanci i funkcjonariusze służby bezpieczeństwa, kilka dni później swoje święto miało wojsko. Święta związane z uhonorowaniem służb mundurowych zostały, zmieniono jednak ich nazwy i daty. Kolejnym branżowym świętem ustanowionym jeszcze za komuny pozostaje Dzień Nauczyciela, nazywany oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej. I bardzo słusznie – nazwa potoczna pomija całe zastępy osób, bez których szkoły by nie funkcjonowały. Trudno wyobrazić sobie placówki oświatowe, co najmniej te trochę większe, bez pani sekretarki, pań woźnych, księgowych, kucharek czy pana konserwatora. Data owego święta pozostała niezmieniona. Odwołuje się ona bowiem nie do wydarzeń związanych z budowaniem socjalistycznej ojczyzny, tylko odnosi się do odleglejszej przeszłości, a konkretnie powołania Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 r. Wspomniane święto nie jest dla nauczycieli i innych pracowników szkoły dniem wolnym od pracy. W tym dniu nie odbywają się jednak lekcje – zwyczajowo przygotowywane są apele (fot. 5) , podczas których dzieci występują z programem artystycznym i składają dorosłym życzenia.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.