Po jesiennych wyborach na czele większości samorządów powiatu stanęli nauczyciele. Przedstawiciele tej grupy zawodowej zostali nowymi włodarzami w Rozogach, Świętajnie i Pasymiu. Trzecią kadencję nauczyciel zasiada również w fotelu starosty szczycieńskiego, czwartą – na stanowisku wójta gminy Wielbark. Grono pedagogiczne jest również licznie reprezentowane w poszczególnych radach. Skąd bierze się ten fenomen?
WŁADZA W RĘKACH BELFRÓW
Nauczyciele to najliczniej reprezentowana grupa zawodowa w samorządach powiatu szczycieńskiego. Tak było prawie zawsze, ale po jesiennych wyborach grono pedagogiczne jeszcze bardziej umocniło swoją pozycję. W Rozogach i Pasymiu funkcje wójta i burmistrza objęli wieloletni dyrektorzy miejscowych szkół – Zbigniew Kudrzycki i Cezary Łachmański. W dodatku w obu tych samorządach przewodniczącymi rad również zostali nauczyciele – Marek Nowotka i Elżbieta Dyrda. Przedstawicielką tej grupy zawodowej jest także wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska. Zanim zatrudniono ją na stanowisku dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Olsztynie, przez 19 lat uczyła języka polskiego m.in. w świętajeńskim gimnazjum.
Wśród pedagogów, którzy już od dawna piastują wysokie funkcje w samorządach są jeszcze wójt gminy Wielbark Grzegorz Zapadka, który wcześniej pracował jako dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni oraz starosta Jarosław Matłach, kierujący w przeszłości Szkołą Podstawową w Wielbarku. W obecnym Zarządzie Powiatu zasiada z kolei dyrektor Zespołu Szkół z tej miejscowości, Jerzy Szczepanek, a na czele komisji oświaty w powiecie stoi dyrektor Zespołu Szkół w Jedwabnie Mariusz Dobrzyński. Nauczyciele mają też liczną reprezentację w poszczególnych radach. Poza wymienionymi już Rozogami i Pasymiem, na czele Rady Gminy Jedwabno również stoi nauczycielka, Elżbieta Brzóska. Najmniej obsadzonymi pedagogami samorządami są gminy Szczytno, Dźwierzuty i miasto Szczytno, choć w tym ostatnim przypadku w radzie zasiada czworo przedstawicieli tego zawodu.
W minionych kadencjach nauczyciele także grali pierwsze skrzypce we władzach różnych szczebli. Wystarczy wspomnieć choćby Andrzeja Kijewskiego, byłego burmistrza Szczytna i starostę, przewodniczącego Rady Powiatu w latach 2002 – 2006 Krzysztofa Mańkowskiego, czy stojącą przez dwie kadencje na czele RM w Szczytnie Beatę Boczar.
TRZEBA GDZIEŚ SPALAĆ ENERGIĘ
Co sprawia, że reprezentanci tej grupy zawodowej tak garną się do samorządów?