Projekty samorządów: powiatowego, miejskiego w Szczytnie oraz gminnych w Świętajnie i Rozogach pomyślnie przeszły etap weryfikacji i znalazły się na premiujących miejscach listy rankingowej narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. O prawdziwym pechu może mówić Pasym, któremu zabrakło zaledwie dwóch punktów.
LISTA 70 PROJEKTÓW
Wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił listę rankingową projektów złożonych przez samorządy ubiegające się o dofinansowanie w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Ogółem wpłynęło 108 wniosków, z których na dofinansowanie w wysokości 50% zakwalifikowano 70, w tym 31 - złożonych przez powiaty i 39 - przez gminy. Z powiatu szczycieńskiego szczęście uśmiechnęło się do samorządów: powiatowego, miejskiego w Szczytnie oraz gminnych w Świętajnie i Rozogach. Nie powiodły się natomiast starania gmin Szczytno i Wielbark oraz Pasymia. O dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek nie ubiegały się Dźwierzuty i Jedwabno.
SZCZĘŚCIARZE I PECHOWCY
Na liście rankingowej powiatów znalazły się oba projekty zgłoszone przez szczycieńskie starostwo. Na wysokim, siódmym miejscu komisja sklasyfikowała zadanie dotyczące przebudowy drogi Szczytno-Zabiele (dofinansowanie 747 tys. zł), a na 21. – przebudowy drogi Wielbark-Mącice (1,3 mln zł).
W rankingu gminnym spośród samorządów powiatu szczycieńskiego najwyżej, bo na 17. pozycji sklasyfikowano projekt miasta Szczytno na przebudowę ulic Chopina i Iwaszkiewicza (1,6 mln zł). Na 31. miejscu znalazła się przebudowa ulicy Kolejowej w Rozogach (176 tys. zł), a dwa oczka niżej – przebudowa drogi Stare Czajki-Kilimany w gminie Świętajno.
O prawdziwym pechu mogą mówić w Pasymiu. Zaledwie dwóch punktów zabrakło, aby na premiującym miejscu listy rankingowej znalazł się projekt zgłoszony przez tamtejszy samorząd dotyczący przebudowy ulicy Burskiego na odcinku od ulicy Polnej do drogi krajowej nr 53.
- Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało. Nasz projekt spełnia przecież wszystkie wymogi – dziwi się burmistrz Bernard Mius, zapowiadając jednocześnie złożenie odwołania.
Nie będą natomiast składać zastrzeżeń wójtowie gmin Wielbark i Szczytno. Ich projekty dotyczące przebudowy dróg dojazdowych do terenów inwestycyjnych w Wielbarku i przebudowy drogi Olszyny – Wawrochy otrzymały niższe noty.
- Tak się jakoś dziwnie stało, że te gminy, na terenie których inwestycje będą prowadzić powiaty, otrzymywały z reguły mniej punktów. Może to i sprawiedliwiej, tylko trzeba było to powiedzieć na wstępie – ocenia wyniki rankingu wójt Wielbarka Grzegorz Zapadka.
Jak poinformowała rzecznik wojewody, komisja oceniająca wnioski składała się m.in. z przedstawicieli drogowców i policji. Przy wystawianiu noty brano pod uwagę to, czy realizacja zadania wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Preferowane miały być projekty dotyczące dróg dojazdowych do dróg wojewódzkich i krajowych, a także przedsięwzięcia międzygminne.
Do listy rankingowej można w ciągu siedmiu dni składać zastrzeżenia, które zostaną rozpatrzone do 19 grudnia br. Ostateczną listę zakwalifikowanych projektów zatwierdzi MSWiA do końca roku. Nowe inwestycje powinny powstać do 30 listopada 2009 r.
(o)/Fot. M.J.Plitt