Pod koniec XIX wieku w pobliżu pomnika upamiętniającego mieszkańców powiatu poległych w wojnie francusko-pruskiej, po lewej stronie obecnego placu Juranda, wzniesiono chyba najoryginalniejszy, prywatny budynek w Szczytnie. Właścicielem tego budynku był Willy Lipka.

Sklep kolonialny Eduarda Lipki
Budynek Lipki przed I wojną światową

REPREZENTACYJNY BUDYNEK

W rogu budynku przylegającym do ulicy Markt (dzisiaj Odrodzenia) znajdował się sklep kolonialny prowadzony przez Eduarda Lipkę. Ten ładny budynek został zniszczony przez żołnierzy rosyjskich w sierpniu 1914 roku. Odbudowany został już w nieco skromniejszej formie, ponownie został zniszczony w styczniu 1945 roku. Później w jego miejscu wybudowano pawilony, które stosunkowo niedawno zostały rozebrane i zastąpione budynkiem, którego wygląd w jakiejś mierze nawiązuje do przedwojennej architektury.

Budynek Lipki w latach 20. XX w.

O Lipce praktycznie brak jakichkolwiek informacji. Wiadomo tylko, że w 1899 roku niejaki Eduard Lipka wybrany został do rady miejskiej w Szczytnie. Do 1927 roku w budynku Lipki, pod adresem Burgstrasse 1, mieszkał zasłużony dla obudowy Szczytna architekt August Wiegand. Na prawo od sklepu Lipki nad oknami znajdował się napis: Ratsstuben (sale obrad). Wygląda na to, że przed wybudowaniem nowego ratusza znajdowały się tu również pomieszczenia wykorzystywane przez miasto. E. Lipka zaprzestał działalności w drugiej połowie lat 20. Zastąpił go Bruno Nickel. Jednak prawdopodobnie budynek nadal należał do rodziny Lipka, a dokładniej do notariusza dr. Lipki.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.