Niedawno minęła jedna z ważniejszych rocznic związanych z II wojną światową – zdobycia Monte Cassino.

Śladami naszych bohaterów Bitwa o wzgórze trwała cztery miesiące. Na jej rozstrzygnięcie decydujący wpływ miał szturm 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Wydarzenia zostały uwiecznione w materiałach filmowych, w znanym reportażu Melchiora Wańkowicza czy piosence „Czerwone maki”. Jak wielu Czytelników „Kurka” zapewne pamięta, jednym z uczestników bitwy o Monte Cassino był Artur Gruber (fot. 1), który po wojnie osiadł w Szczytnie. Walecznego żołnierza nie ma już wśród nas – Artur Gruber zmarł w ubiegłym roku, przeżywszy blisko 100 lat. Został pochowany w rodzinnym grobie na starszej części naszego cmentarza komunalnego.

Ciała wielu towarzyszy broni Artura Grubera zostały złożone na polskim cmentarzu na Monte Cassino. Tam też co roku odbywają się w połowie maja kilkudniowe uroczystości z udziałem naszych władz państwowych. Podczas obchodów 80. rocznicy zdobycia wzgórza nie zabrakło także delegacji harcerskich z całej Polski ( fot. 2 - www.facebook.com/zhpszczytno/). Na warcie przy polskich mogiłach stanęli harcerze z różnych chorągwi – także Warmińsko-Mazurskiej im. Grunwaldu. W Harcerskiej Wyprawie Pamięci uczestniczyły również trzy druhny z hufca szczycieńskiego – Ola, Nadia i Julka ( fot. 3 - www.facebook.com/zhpszczytno/). Dla dziewcząt była to wyjątkowa lekcja patriotyzmu i historii. Oprócz zaciągnięcia warty miały one okazję uczestniczyć w innych punktach uroczystości – w tym spotkaniu z żyjącymi jeszcze kombatantami.

Udział w patriotycznych obchodach był głównym punktem wyprawy do Italii – ale nie jedynym. Harcerze odwiedzili także inne ważne i znane miejsca Półwyspu Apenińskiego – między innymi Watykan, Rzym, Pizę, Wenecję i Bolonię – miasto wyzwolone również przez wojsko Andersa, prawie rok po zdobyciu Monte Cassino.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.