Jak skutecznie zniechęcić dzieci i młodzież do sięgania po alkohol i narkotyki? Dobry sposób znaleźli pomysłodawcy festiwalu "Nałogom - nie!", podczas którego uczniowie szczycieńskich szkół podstawowych i gimnazjów prezentują napisane przez siebie utwory o tematyce antyuzależnieniowej.

Słowo i muzyka w słusznej sprawie

W środę 7 lutego w Miejskim Domu Kultury już po raz trzeci odbył się międzyszkolny festiwal muzyczny pod hasłem "Nałogom - nie!" Przedsięwzięcie wymyślone przed dwoma laty przez pedagogów z Gimnazjum nr 1 na stałe weszło do kalendarza miejskich imprez dla dzieci i młodzieży. Celem festiwalu jest promowanie zdrowego trybu życia, kultury słowa oraz przekonanie młodych ludzi, jak zgubny wpływ może mieć na nich uzależnienie od narkotyków lub alkoholu. Co roku organizatorem imprezy jest inna szkoła. Tym razem zadanie to przypadło w udziale Szkole Podstawowej nr 3.

Inicjatywę wspiera również Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na scenie MDK wystąpili reprezentanci szczycieńskich podstawówek i gimnazjów wybrani wcześniej w drodze wewnętrznych eliminacji. Każdy z nich przedstawił piosenkę o tematyce antyuzależnieniowej z własnym tekstem. Młodzi wykonawcy sięgnęli po różne gatunki muzyczne - od hip-hopu, rapu, popu, rocka po poezję śpiewaną. W sumie publiczność usłyszała czternaście utworów. Swoje słowno-muzyczne propozycje przedstawiły chóry, zespoły oraz soliści. Całość prowadził pochodzący ze Szczytna dziennikarz Radia Olsztyn, Grzegorz Kasjaniuk. Piosenki autorstwa uczniów oceniało jury pod kierownictwem sekretarz miasta Elżbiety Burlińskiej.

Jurorzy mieli niełatwe zadanie, bowiem wykonawcy prezentowali w miarę wyrównany poziom. Teksty utworów w większości sławiły życie wolne od papierosów, alkoholu i narkotyków, choć za kulisami festiwalu dało się słyszeć głosy, że nie wszyscy uczestnicy muzycznej rywalizacji na serio potraktowali przesłanie imprezy. Za to publiczność zasiadająca na widowni bawiła się znakomicie i, co ważne, kibicowała występującym na scenie. Bodaj najgłośniejszy i najbardziej spontaniczny doping zaserwowali "swoim" uczniowie SP z OI nr 2. Ostatecznie Grand Prix festiwalu w kategorii szkół podstawowych przyznano klasie VI "f" z SP nr 3 za piosenkę "Skrytobójca". Wśród gimnazjów główny laur przypadł w udziale Mateuszowi Cieślakowi z G-2 wykonującemu utwór "Tabula rasa". Za najlepszy tekst nagrodzono Małgorzatę Krystman i Ewę Rucińską z G-2 za "Straight edge ziom" oraz Roksanę Miłek, Annę Parkitę, Gabrielę Bielską, Wiolettę Dudziec, Natalię Puławską, Annę Gorzkowską i Zuzannę Kodzik z SP nr 2, autorki słów do piosenki "Zamiast narkotyków". Wyróżniono także Magdę Ostaszewską z SP nr 6, wykonującą wraz z koleżanką Olą Pankiewicz utwór "Wyrzucam wszystko złe".

(łuk)

2007.02.14