Zbieranie śmieci komunalnych przez własną spółkę to dla jednych samorządów ważne wyzwanie, dla innych – działanie bezsensowne. Zmiana ustawy o zamówieniach publicznych, którą właśnie zatwierdził sejm, najbardziej dotknie prywatną branżę gospodarki odpadami. W skali kraju chodzi o udział w części rynku zamówień wartego w 2015 r. 38,3 mld zł.

Śmieci bez przetargów

BĘDZIE ROBOTA DLA NASZYCH

Dziś tylko w dwóch gminach powiatu szczycieńskiego – Świętajnie i Wielbarku odbiorem śmieci zajmują się tamtejsze spółki komunalne. W pozostałych – firmy zewnętrzne. Wkrótce może to się zmienić. Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez sejm nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych daje prawo samorządom udzielania zamówień własnym spółkom komunalnym bez przeprowadzania przetargów.

Szczycieńscy włodarze w większości się cieszą i zapowiadają, że będą chcieli z tej otwartej furtki skorzystać. W najlepszej sytuacji są samorządy Jedwabna i Pasymia, które niedawno zawiązały u siebie spółki ze 100-procentowym udziałem gminy. Dziś odbiorem odpadów z tamtejszych gospodarstw zajmuje się olsztyński „Remondis”.

- Przygotowujemy się do przejęcia tego zadania. Przy jego realizacji zatrudnienie znajdą nasi ludzie - informuje burmistrz Pasymia Cezary Łachmański.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.