Od nowego roku gospodarstwa w gminie Świętajno, w zależności od liczby zamieszkujących je osób, zapłacą od 2 do 16 zł więcej niż dotychczas za produkowane śmieci. Podwyżka i tak nie pokryje spodziewanych kosztów.

Śmieci coraz droższe
Nawet po podniesieniu stawek za odbiór odpadów system nie zbilansuje się na zero. Gmina dołoży do niego z budżetu co najmniej 100 tys. zł

Gmina Świętajno to kolejny samorząd, który przymierza się do wprowadzenia od nowego roku wyższych stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów. W odróżnieniu od innych gmin, gdzie stawki naliczane są od osoby, tu uzależnione są one od liczebności gospodarstwa.

I tak gospodarstwa jednoosobowe płacą dziś 21 zł, dwuosobowe – 38 zł, 3-4 osobowe 56 zł, 5-6 osobowe – 78 zł, 7 - i więcej – 86 zł.

Dotyczy to osób, które kompostują odpady. Ci, który kompostowników nie posiadają płacą więcej, odpowiednio: 25 zł, 44 zł, 64 zł, 88 zł i 98 zł. Według szacunków skarbnik gminy Magdy Majewskiej, system gospodarki śmieciowej w tym roku się nie domknie. Do jego samofinansowania zabraknie 40 tys. zł. Pieniądze te trzeba będzie dołożyć z budżetu gminy. W przyszłym roku sytuacja zapowiada się jeszcze mniej optymistycznie. To za sprawą niedawnej podwyżki cen za śmieci, które przyjmuje olsztyński Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.