Uchwalone dwa miesiące temu stawki za wywóz śmieci w większości gmin zostaną zmienione. To efekt wprowadzonych przez sejm zmian do ustawy śmieciowej.

Śmieciowy galimatias

ROZOGI I PASYM – BEZ ZMIAN

Przyjęte przez sejm, pod koniec stycznia, poprawki do ustawy śmieciowej pozwalają gminom na stosowanie mieszanych metod przy ustalaniu opłaty za odbiór śmieci. Wcześniej rady mogły wybierać tylko jedną. W powiecie szczycieńskim część z nich zdecydowała się na opłatę od osoby (miasto i gmina Szczytno, Dźwierzuty, Pasym), część – od gospodarstwa (Jedwabno, Świętajno, Wielbark). Wyłom zrobiły tylko Rozogi, które wobec zapowiadanych zmian wybrały system mieszany. Tam opłatę ustalono od gospodarstwa, z tym, że zróżnicowano ją na trzy stawki w zależności od liczby zamieszkujących osób. - W dniu, w którym podejmowaliśmy uchwałę, było to niezgodne z prawem, ale jak na razie woj ewoda nam jej nie uchylił – mówi wójt Józef Zapert. Gdyby tak się jednak stało, wójt zaproponuje radzie podjęcie uchwały o identycznej treści.

Zmian w już podjętych uchwałach nie przewidują, przynajmniej na razie, także samorządowcy w obu miastach powiatu: Szczytnie i Pasymiu.

- Na wspólnym posiedzeniu komisji radni uzgodnili z burmistrzem, że do tematu wrócą po pół roku, gdy uchwała zacznie obowiązywać – informuje kierownik referatu rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy Pasym Wiesław Szubka.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.