... istniała w Szczytnie w latach sześćdziesiątych. Działalność produkcyjna prowadzona była przez Spółdzielnię Spożywców „Zjednoczenie”. W Gabinecie Wspomnień wyeksponowane są unikatowe zdjęcia obrazujące prowadzenie działalności produkcyjnej przez wspomnianą Spółdzielnię.

Solarnia grzybów...
Solarnia grzybów funkcjonowała na ul. Pasymskiej, w miejscu dzisiejszego centrum rehabilitacyjnego

Za każdym razem osoby zwiedzające moje pracownicze muzeum pytają: „ A gdzie ta solarnia była? Jakie grzyby upychane były do tych beczek?”. Zdjęcia są ciekawe. Pierwsze ukazuje wnętrze magazynu wypełnione dużą ilością beczek, drugie odziane w białą odzież ochronną kobiety pracujące na świeżym powietrzu wśród beczek. Patrząc na te historyczne fotki, trudno odgadnąć lokalizację, więc nie umiałam udzielić odpowiedzi na zadawane pytania. Miałam dwa wyjścia: schować fotografie i uniknąć dociekania lub przeprowadzić na ten temat dochodzenie i wyjaśnić zagadkę.

Pomógł mi przypadek. Otóż w archiwum zakładowym znajdują się różne dokumenty. Specyficzną pamiątką jest gruby zeszyt w kratkę opatrzony napisem: Protokoły z posiedzeń Zarządu rok 1960. Od razu wyjaśniam, że jest to rok mojego urodzenia, dlatego też z przyjemnością oddaję się lekturze i czytam ówczesne zapiski.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.