Można już głosować w I etapie Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. W tym tygodniu prezentujemy gminę Pasym. Najmłodszym sołtysem jest tu 29-letnia Sandra Obidzińska z Dybowa. Energii do działania jej nie brakuje – w razie potrzeby sama chwyta za kosiarkę do trawy, maluje z mieszkańcami meble w służącej jako miejsce spotkań wiacie, sadzi kwiaty, organizuje zajęcia dla dzieci i dorosłych, a do tego prowadzi stronę facebookową sołectwa, z której miejscowi i turyści mogą czerpać wiedzę o najważniejszych wydarzeniach.
Dybowo to jedno z czternastu sołectw w gminie Pasym zamieszkiwane przez 283 osoby. Na jego czele, pierwszą kadencję, stoi 29-letnia Sandra Obidzińska. Pani Sandra jest najmłodszym sołtysem w gminie. Praca na rzecz lokalnej społeczności już wcześniej nie była jej obca. - Pomagałam poprzednim sołtysom, wchodząc w skład Rady Sołeckiej – wspomina pani Sandra. Przyznaje, że mieszkańcy od dłuższego czasu namawiali ją do kandydowania na sołtysa, jednak ona nie za bardzo wierzyła w swoje siły. Ostateczną decyzję podjęła w dniu wyborów, w czym mocno wspierała ją bratowa, a zarazem radna gminna Justyna Konopka. - Bardzo we wszystkim mi pomaga i zawsze mogę na nią liczyć – podkreśla sołtys.
Za kadencji pani Sandry we wsi wybudowano wiatę służącą mieszkańcom jako miejsce spotkań oraz przystanek autobusowy. Mają oni również do dyspozycji boisko do piłki siatkowej i świetlicę, która powstała w budynku dawnej hydroforni. To tu organizowane są zajęcia dla mieszkańców w różnym wieku – od dzieci po dorosłych i seniorów. Odbywają się w niej nie tylko imprezy integracyjne, ale też warsztaty czy pokazy kosmetyczne dla pań. W czasie ferii sołtys wraz z radną organizują wolny czas najmłodszym. Tradycją Dybowa stały się też odbywające się raz w roku na stawach jednej z mieszkanek zawody wędkarskie.
Pani Sandra duży nacisk kładzie na estetykę wsi. Mieszkańcy biorą udział w akcji „Sprzątanie świata”, jest też urządzony klomb z kwiatami i miejscem do wypoczynku. Co roku sołectwo przygotowuje również wieniec na dożynki gminne. W większości prac na rzecz miejscowości sołtys uczestniczy osobiście. - Kiedy trzeba, biorę kosiarkę na plecy i idę kosić trawę – śmieje się pani Sandra. Z pomocą mieszkańców przygotowała też do użytku meble stojące we wiacie. Prowadzi także stronę sołectwa na Facebooku, gdzie zamieszcza m.in. zdjęcia i filmiki dokumentujące bieżące wydarzenia. Wraz z mieszkańcami włącza się w akcje charytatywne, piekąc ciasta na kiermasze organizowane choćby na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy pogorzelców.
W tym roku środki z funduszu sołeckiego mieszkańcy przeznaczą na oprawę stanu dróg i oświetlenie. Sołtys przyznaje, że fundusz wymaga zaangażowania i pracy, ale może tu liczyć na wsparcie bratowej oraz cenne wskazówki z Urzędu Miasta i Gminy Pasym.
Pani Sandra w Dybowie mieszka od urodzenia. Z zawodu jest sprzedawcą, pomaga też rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Ma 10-letniego syna. Jej hobby to muzyka i sport – jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, ręczną i siatkówkę.
(ew)
SOŁTYS Z GMINY PASYM
Narajty – Jolanta Augustowska, Rutki – Jacek Krawczyk, Grzegrzółki – Piotr Głażewski, Dźwiersztyny – Olga Janowska, Jurgi – Mariusz Agaczewski, Siedliska – Wioleta Czeczko, Michałki – Zofia Szczucka, Leleszki – Rafał Brzeziński, Tylkowo – Wanda Popczyńska, Grom – Małgorzata Szyszko, Elganowo – Jacek Młodziński, Dybowo – Sandra Obidzińska, Krzywonoga – Monika Nietyksza – Faryn, Rusek Wielki – Anna Dębek.