Trwa I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 4 tys. zł, drugie jest premiowane kwotą 3 tys. zł, a trzecie – 2 tys. złotych. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Szczytno. Jednym z nich jest Paweł Suchowiecki, który funkcję tę od dwóch kadencji sprawuje w Szczycionku. Cieszy się jednak zaufaniem mieszkańców nie tylko tej miejscowości, bo w ostatnich wyborach wywalczył mandat radnego w gminie … Dźwierzuty.
Paweł Suchowiecki pochodzi ze Szczytna, ale swoje losy na 27 lat związał ze Szczycionkiem, skąd wywodzi się jego żona. Funkcję sołtysa sprawuje tu już drugą kadencję. Będzie jednak ona jego ostatnią. Pan Paweł nazywa siebie żartowbliwie sołtysem zamiejscowym, bo trzy lata temu osiedlił się w Jabłonce w gminie Dźwierzuty. - Złożyłem rezygnację z sołtysowania w Szczycionku, ale mieszkańcy nie chcieli mnie puścić. Zostaję więc do końca kadencji – tłumaczy. Do Jabłonki rodzina sołtysa przeniosła się, by rozwijać jeździecką pasję 17-letniej córki pana Pawła. - Jeszcze mieszkając w Szczycionku kupiliśmy jej dwa konie, ale nie było tam dla nich miejsca. Kiedy nadarzyła się okazja zakupu siedliska w Jabłonce, wykorzystaliśmy ją – wspomina. Zapewnia, że więzów ze Szczycionkiem nie zerwał, bo wciąż ma tu dom. Zaskarbił sobie zaufanie nie tylko mieszkańców tej miejscowości, ale też Jabłonki, o czym najlepiej świadczy to, że w ostatnich wyborach zdobył mandat radnego gminy … Dźwierzuty, kandydując z komitetu Trzecia Droga – PSL. Przyznaje, że trochę obawia się nowej funkcji, ale liczy na współpracę i zrozumienie ze strony mieszkańców. - Muszę teraz spłacić im ten dług, który u nich zaciągnąłem – mówi.
Będąc sołtysem Szczycionka, podejmował wiele działań służących integracji lokslnej społeczności. Należała do nich organizacja wiejskich festynów, które podzielone były na część dla dzieci i dla dorosłych. - W ich przygotowaniu pomagała mi Szkoła Podstawowa z OI nr 2, w której pracowałem – wspomina pan Paweł. Szczycionek jest już ostatnią wsią w gminie Szczytno, w której nie ma świetlicy. - To tylko dlatego, że gmina nie posiada tu żadnej działki, na której mogłaby ona powstać. W nowej kadencji na pewno uda się pozyskać teren i zrealizować tę inwestycję – mówi sołtys.
Paweł Suchowiecki w tym roku skończy 50 lat. Jest żonaty i ma dwoje dzieci – 24-letniego syna i 17-letnią córkę, która kształci się obecnie na … mechanika samochodowego i przyszłosci zamierza otworzyć swój warsztat. Zarówno ona, jak i jej brat pasję do mechaniki odziedziczyli po tacie, miłośniku motoryzacji. Sołtys obecnie pracuje w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie jako wychowawca w internacie, ale też uprawia ziemię. W wolnych chwilach, których nie ma zbyt dużo, lubi wędkować.
(ew)
SOŁTYSI GMINY SZCZYTNO
Leśny Dwór – Teresa Siemiątkowska, Czarkowy Grąd – Dariusz Deptuła, Dębówko – Beata Kłak, Gawrzyjałki – Waldemar Dziczek, Jęcznik – Janusz Jakubcewicz, Korpele – Krzysztof Jasionowski, Lemany – Zdzisław Bogacki, Lipowa Góra Wsch. - Michał Luma, Lipowa Góra Zach. - Zbigniew Wiszniewski, Lipowiec – Beata Siok, Marksewo – Halina Gołąb, Małdaniec – Danuta Bagińska, Niedźwiedzie – Władysław Kulas, Nowe Gizewo – Agnieszka Kordowska, Nowiny – Katarzyna Grudzińska, Olszyny – Jacek Suprynowicz, Piecuchy – Anna Balińska, Prusowy Borek – Sabina Szablak, Płozy – Adriana Sikorska, Romany – Marcin Błaszczak, Rudka – Danuta Tomaszewicz, Sasek Mały – Mirosław Mierzejewski, Sasek Wielki – Adam Grochocki, Siódmak – Mirona Urbanik – Gołota, Stare Kiejkuty – Mariola Umińska, Szczycionek – Paweł Suchowiecki, Szymany - Andrzej Gers, Sędańsk – Reinhold Jonik, Trelkowo – Adolf Pasztaleniec, Wawrochy – Magdalena Chaber, Wały – Agata Kaczmarska, Zielonka – Bogusława Kwiecień.