Powoli kończy się I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Stawką jest bon w wysokości 4 tys. zł dla sołectwa, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce. Nagroda za drugie miejsce wynosi 3 tys. zł, a trzecie – 2 tys. złotych. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Świętajno. Jedną z nich jest Emilia Drężek ze Starych Czajek.

Sołtysowanie to zaszczyt, ale i ciężar
Emilia Drężek: - Dzięki funduszowi sołeckiemu mamy swój głos

Stare Czajki to niewielka, bo licząca zaledwie 81 mieszkańców wieś w gminie Świętajno. Od pięciu lat na czele sołectwa stoi Emilia Drężek, która zastąpiła długoletniego sołtysa, swojego sąsiada, Władysława Karpińskiego. - Po prostu poszłam na wybory, nie myśląc wcale, że zostanę wybrana, a jednak mieszkańcy zagłosowali za mną – wspomina początki swojego sołtysowania pani Emilia. Przyznaje, że to niełatwa, a i często niewdzięczna praca. - Babcia mojego męża mówi, że sołtysowanie to nie tylko zaszczyt, ale i ciężar.

Sołtys pochodzi z Rozóg, a w Starych Czajkach mieszka od trzynastu lat w domu po teściach. Mężatka, mama dwóch córek w wieku 10 i 6 lat. Pani Emilia nie pracuje zawodowo, za to mocno udziela się społecznie. Pełni funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Rozogach, gdzie uczęszcza jej starsza pociecha. - Ostatnio udało się nam reaktywować tradycję organizowania szkolnych balów charytatywnych – mówi pani Emilia.

Sołtys chwali ideę funduszu sołeckiego. Jak mówi, w tak niewielkich miejscowościach jak Stare Czajki, dzięki tym środkom można sporo zrobić, aby poprawić komfort życia mieszkańców. - Dzięki niemu mamy swój głos. Te środki na pewno przyczyniają się do rozwoju naszej miejscowości - zauważa. W Starych Czajkach udało się wybudować altanę, urządzić miejsce na ognisko. Mieszkańcy chcą teraz wyłożyć ten teren kostką. Ich największym marzeniem jest jednak wygospodarowanie terenu, na którym mogłaby powstać świetlica, służąca im jako miejsce spotkań. Teraz odbywają się one, jeśli pozwala pogoda, na wiejskiej działce „pod chmurką” lub w użyczonym przez myśliwych domku myśliwskim. Pani Emilia ze smutkiem zauważa, że we wsi systematycznie ubywa mieszkańców. - Kiedy zaczynałam być sołtysem, było ich 95, teraz jest nieco ponad 80. Zostali u nas głównie starsi, młodych jest niewielu – ubolewa. Mimo to nie załamuje rąk i nie traci chęci do działania. Po cichu myśli o założeniu, we współpracy z sąsiadką z pobliskich Konrad, koła gospodyń wiejskich. Prywatnie jej największym marzeniem jest dokończenie wraz z mężem budowy domu w Występie.

(ew)

SOŁTYSI GMINY ŚWIĘTAJNO

Biały Grunt – Aneta Gut, Chochół – Andrzej Maciora, Długi Borek – Andrzej Bełcikowski, Jerominy – Dominika Wielk, Jerutki – Damian Bazydło, Jeruty – Elżbieta Jabłonowska, Koczek – Izabela Magdaleńska, Kolonia – Beata Nikołajuk, Konrady – Alina Kostiuk, Nowe Czajki + Cis – Mirosław Siarnowski, Piasutno – Bogdan Komosiński, Spychowo – Magdalena Raflewska, Stare Czajki – Emilia Drężek, Świętajno – Edyta Kopeć, Zielone – Arkadiusz Zera.