Zdjęcia kultowych szczycieńskich lokali gastronomicznych, sklepów, których już dawno nie ma, książka skarg i wniosków czy oryginalny rachunek z kawiarni „Mokka” – te i inne ciekawe eksponaty znalazły się w pokoju wspomnień przygotowanym z okazji 150-lecia Społem” w biurze spółdzielni przy ul. Kościuszki. Pomysłodawczyni, Grażynie Saj – Klocek udało się w ten sposób przypomnieć kawałek najnowszej, powojennej historii Szczytna oraz jego mieszkańców.

Spółdzielczy wehikuł czasu
Przybyłych gości po pokoju wspomnień oprowadzała jego pomysłodawczyni, Grażyna Saj – Klocek

W KOLEJCE DO KASY

Szczycieński jubileusz 150-lecia „Społem” miał nietypowy charakter. Zamiast akademii i przemówień, w biurowcu przy ul. Kościuszki w miniony piątek miało miejsce otwarcie pokoju wspomnień. Został on utworzony w pomieszczeniu dawnej kasy, do której przed laty pracownicy przychodzili co miesiąc po wypłaty. Zanim przybyli goście weszli do środka, pomysłodawczyni przedsięwzięcia, długoletnia pracownica „Społem” Grażyna Saj – Klocek zainicjowała skecz nawiązujący do tamtych czasów. Następnie symbolicznego otwarcia pokoju – kasy dokonał prezes „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Olsztynie Stanisław Tunkiewicz w towarzystwie wiceburmistrz Szczytna Ilony Bańkowskiej. Pokrótce przypomniał historię spółdzielczości na ziemiach polskich, dzieląc się przy okazji z przybyłymi związanymi z nią ciekawostkami. Niewiele zapewne osób wie, że nazwę „Społem”, czyli „razem” wymyślił pisarz Stefan Żeromski, który był także pierwszym redaktorem naczelnym spółdzielczej gazety. Z kolei krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, funkcję prezesa organizacji pełnił Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent II Rzeczypospolitej.

W uroczystości udział wzięli wiceburmistrz Szczytna Ilona Bańkowska oraz prezes „Społem” w Olsztynie Stanisław Tunkiewicz, a także byli pracownicy szczycieńskiej spółdzielni

DAWNYCH WSPOMNIEŃ CZAR

Szczycieński pokój wspomnień to swoisty wehikuł czasu pozwalający cofnąć się do okresu PRL.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.