Stojący przy Zespole Szkół nr 2 pomnik wybudowany z okazji 40-lecia PRL-u pozostanie na dotychczasowym miejscu. Usunięte zostaną natomiast widniejące na nim tablice nawiązujące do okresu komunizmu. Zamiast jednej z nich ma się pojawić nowa, upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Taką propozycję radnym powiatu złożył starosta Jarosław Matłach.

Starosta rozpędzi ducha komuny
Zgodnie z propozycją starosty Jarosława Matłacha, znajdująca się z przodu pomnika tablica upamiętniająca powstanie PKWN zniknie, a zastąpi ją nowa, nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości

Wybudowany w latach 80. przy obecnym Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie pomnik powstał z okazji 40-lecia PRL-u. Tymczasem obowiązujące od zeszłego roku przepisy zabraniają funkcjonowania w sferze publicznej symboli kojarzących się z komunizmem. Na pierwszy ogień poszły nazwy ulic, ale zmiany dotyczą również pomników. Szczycieński monument znajduje się na gruncie należącym do powiatu i to przed jego władzami stanął dylemat, co zrobić z kłopotliwą pamiątką po PRL-u. Starosta Jarosław Matłach ma już pewien pomysł.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.