W powiecie szczycieńskim odnotowano przypadki odmowy szczepień dzieci. Kierowane przez sanepid do rodziców pisma oraz prośby nie odnoszą skutku. Fachowcy ostrzegają, że jeśli podobnych sytuacji będzie więcej, grozi nam wysyp chorób zakaźnych i związanych z nimi powikłań.

Strach przed szczepionką

CZERPIĄ WIEDZĘ Z INTERNETU

Liczba Polaków, którzy odmawiają szczepienia swoich pociech od 2009 r. rośnie o 15 – 20% rocznie. W 2012 roku nie zaszczepiono 5,3 tysiąca dzieci. Fachowcy ostrzegają, że jeśli ten trend się utrzyma, grozi nam wysyp chorób zakaźnych i związanych z nimi powikłań.

A jak wygląda sytuacja na naszym terenie? Według informacji przekazanych przez dyrektor szczycieńskiego sanepidu Grażynę Sosnowską, w ostatnim czasie rodzice odmówili szczepienia w przypadku dwojga bardzo jeszcze małych dzieci. - Podejmowaliśmy próby uświadomienia tych rodziców, odbywaliśmy z nimi rozmowy, ale oni mają swoją wiedzę, czerpaną głównie z internetu – mówi Grażyna Sosnowska. Odmowę uzasadniali obawą przed wystąpieniem powikłań poszczepiennych. - Sugerowali nawet, że u dzieci zaszczepionych przeciw polio może pojawić się autyzm. Dyrektor przypomina, że tego typu tezę postawił kilka lat temu w swoim artykule jeden z angielskich lekarzy. Potem wycofał się z tych twierdzeń, ale to już się do opinii publicznej nie przebiło.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.