Sezon turystyczny tuż-tuż. Aura po pewnych wczesnowiosennych fochach, jak na razie, sprzyja i oby tak było dalej. W związku z nadchodzącym latem tu i tam widać przygotowania do mniej lub bardziej jego uroczystego powitania, no i oczekiwania na turystów.

Strażnik jezioraW ramach takich działań na wiejskiej plaży nad najczystszym w powiecie jeziorem Świętajno, zwanym też Nartami stanęła wielka drewniana rzeźba przedstawiająca Autrimpusa -  staropruskiego boga mórz i jezior. Wyjaśnijmy, że według wierzeń Prusów na początku, gdy jeszcze nie było świata i ludzi, wokół rozlewały się jedynie wody górne i dolne. Władcą dolnych był właśnie Autrimpus, a górnych Deiws i to oni stworzyli wszystko co jest obecnie.
Rzeźba jest dziełem znanego sołtysa z Olszyn Zygmunta Rząpa. Kiedy stawiał ją nad brzegiem jeziora, co z powodu wielkości i wagi nie było takie proste, zaraz zjawili się miejscowi, ciekawi co to za figura. Gdy dowiedzieli się, że przedstawia ona władcę wodnych żywiołów, pół żartem, pół serio, potakiwali głową, dodając, że rzeczywiście musi to być wielki pan. Wreszcie bowiem jezioro  Świętajno odzyskuje właściwy poziom wód, który od kilku lat był zastraszająco niski. Co więcej, uważny Czytelnik dostrzeże, że na powitanie bóstwa zjawił się także bociek, nieśmiało stąpający w nadbrzeżnych szuwarach.
Przy tym nowym pomniku w noc św. Jana nastąpi inauguracja sezonu letniego w gminie Jedwabno. Jak informuje nas wójt Sławomir Ambroziak, odbędzie się tutaj tradycyjne puszczanie wianków, ognisko i koncert muzyki disco.

DRZEWKA DLA SZCZYTNA

Na początku kwietnia miejscowy zarząd PSL przedsięwziął ciekawe działania pod nazwą  „Drzewko dla Szczytna”.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.