Ponad osiemdziesięcioro nowych studentów i studentek Zespołu Kolegiów Nauczycielskich powitało nowy rok akademicki. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych ślubowań, wręczania indeksów i pierwszego w ich studenckiej "karierze" wykładu akademickiego.
Przywileje i obowiązki
Na uroczystej inauguracji roku akademickiego (3 października) w Zespole Kolegiów Nauczycielskich nowych studentów witała nie tylko kadra nauczycielska, ale też między innymi dyrektorzy innych szczycieńskich szkół, przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kuratorium, policji, Kościoła oraz władz powiatowych i wojewódzkich. Najważniejsi byli jednak świeżo upieczeni studenci - osiemdziesiąt pięć osób uczących się na specjalnościach nauczania początkowego, matematyki, języka niemieckiego i angielskiego.
- Oferujemy wysoką jakość kształcenia, przyjazny klimat i coraz lepsze warunki nauki. W zamian oczekujemy od was samodzielności i aktywności w zdobywaniu wiedzy. Zapomnijcie o tzw. "tumiwisizmie". Dyplom, który tu zdobędziecie będzie dowodem waszych kompetencji, a nie papierem kupionym na rynku - zwracała się do studentów dyrektor szkoły Anna Strzelecka.
Jest gdzie mieszkać
Wspomniała przy tym, że szczycieńska uczelnia oferuje też "luksus", o którym w innych szkołach można tylko pomarzyć. Każdy student ma zapewnione miejsce w internacie.
- Nie jest to może "Holiday Inn", ale i płaci się tyle, co za wejście do jego holu - żartowała dyrektor.
Miesięczny "czynsz" za pobyt w internacie wynosi 100 zł, za dodatkową opłatą (3,50 zł dziennie) można się pożywić obiadem w internatowej stołówce. Obecna na inauguracji przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Regina Szpindor zapewniła, że znajdą się pieniądze na dalsze remonty w internacie, co władze kolegium przyjęły z nieukrywaną radością.
Pierwszy wykład
Po wysłuchaniu przemówień i powitań, studenci złożyli tradycyjne ślubowanie i odebrali indeksy. Potem przyszedł czas na... pierwszy akademicki wykład. Żeby przyzwyczaić się do studiowania, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć wysłuchali inauguracyjnego wykładu dr hab. Małgorzaty Suświłło "Edukacja estetyczna drogą ku kulturze europejskiej".
Katarzyna Mikulak
2003.10.08