W Wielbarku w minioną niedzielę, całkowicie kontrastując z dożynkami wszechobecnymi w całym powiecie, odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 100 – lecia bitwy pod Tannenbergiem, której punktem końcowym był właśnie Wielbark.

Stulecie wielkiej bitwy

APEL POLEGŁYCH

Organizatorami uroczystości byli: Gmina Wielbark, Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Muzeum Mazurskie w Szczytnie, jednostka wojskowa w Lipowcu i Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne. Obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w miejscowym kościele katolickim. Następnie z kompanią honorową batalionu radiotechnicznego w Lipowcu na czele przemaszerowano na plac przed dawnym kościołem ewangelickim, gdzie odbyły się oficjalne przemówienia oraz uroczysty apel poległych, zakończony salwą honorową. Otwarto także Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Wśród gości zabierających głos byli między innymi starosta szczycieński Jarosław Matłach i szef kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego Wiktor Marek Leyk, którego przodkowie uruchomili w Wielbarku cegielnię i tartak. Następnym punktem programu był występ orkiestry dętej z Płośnicy z utworami niepodległościowymi z czasów I wojny, rozpoczęty „Pierwszą Brygadą”.

WYSTAWA „LAZARET PAMIĘCI”

O godz. 13.00 uczestnicy uroczystości weszli do środka kościoła ewangelickiego, gdzie mogli podziwiać wystawę – instalację Krzysztofa Findzińskiego, poświęconą bitwie pod Tannenbergiem pod tytułem „Wielbark 1914. Bitwa Mazurska – Lazaret Pamięci. Ciemność. Dunkelheit. MPAK”. Pod ogromnymi planszami przedstawiającymi żołnierzy obu stron z czasów bitwy znalazło się 100 worków z ziemią z okolic Wielbarka a w ich środku zapalone świece.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.