Które sołectwa otrzymają po 3, 2 i 1 tys. zł w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego? Tego dowiemy się dopiero w czerwcu. Znacznie wcześniej, bo już na początku kwietnia poznamy za to finałową piętnastkę uczestników naszej zabawy. W tym tygodniu szczególnie zachęcamy do głosowania na reprezentantów gmin Pasym i Rozogi.

Supersołtys się rozkręca

Trwa I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Obecnie Czytelnicy wybierają najlepszych sołtysów w swoich gminach. Ich wykaz drukujemy poniżej. W ten sposób zostanie wyłoniona finałowa piętnastka. W drugim etapie spośród finalistów mieszkańcy wybiorą zwycięzcę. Sołectwa, których przedstawiciele zajmą trzy najwyższe miejsca, otrzymają nagrody w wysokości 3, 2 i 1 tys. złotych. Dodatkowo nagrody swoim reprezentantom ufundują wszyscy włodarze gmin powiatu.

GMINA PASYM

Teren gminy zamieszkuje ponad 5 tysięcy osób. Słynie ona z urokliwych miejscowości mających status letniskowych. Turyści i letnicy szczególnie upodobali sobie Łysą Górę, Michałki, Miłuki, Krzywonogę, Grom i Tylkowo. Głównym walorem ziemi pasymskiej są jeziora: Kalwa (562 ha) czy Leleskie (423,5 ha). W skład gminy wchodzi 14 sołectw, z których największym jest Grom. Warto wspomnieć, że to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie szczycieńskim. Przywilej lokacyjny komtur ostródzki wydał dla niej w 1381 roku. Do tej pory najlepiej w naszym plebiscycie wśród reprezentantów gminy Pasym wypadł sołtys Dybowa Grzegorz Wanowicz. W ubiegłym roku zajął on pierwsze miejsce.

GMINA ROZOGI

Rozogi wraz z okolicznymi miejscowościami powstały w 1645 roku w wyniku intensywnej kolonizacji prowadzonej przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma. W 1789 r. podniósł on Rozogi do rangi miasteczka. Gminę zamieszkuje obecnie niespełna 6 tys. osób. Ma ona charakter rolniczy, bez rozwiniętego przemysłu. Przeważa hodowla bydła mlecznego. Produkcją mleka zajmuje się tu 65% gospodarzy. Gminę tworzy 15 sołectw. Dotychczas w naszym Plebiscycie żaden z przedstawicieli Rozóg nie znalazł się w pierwszej trójce. Czy to się zmieni w tym roku? Wszystko w rękach mieszkańców.

JAK GŁOSOWAĆ?

Na sołtysów można głosować na tradycyjnych kuponach drukowanych w „Kurku”, jak i drogą esemesową. Wystarczy tylko wpisać kod umieszczony obok nazwiska wybranego sołtysa, a następnie wysłać go pod numer 72624 (koszt 2 zł + VAT).

UWAGA! Termin głosowania w I etapie Plebiscytu upływa 4 kwietnia.