Olej, ryż, konserwy i słodycze to towary będące luksusem dla co piątej rodziny. Tak wynika z ogólnopolskich badań. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej szczycieńskie instytucje zorganizowały zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących. Przeprowadzono też kwesty, z których dochód zostanie przeznaczony na zakup jedzenia. Na pomoc mogą też liczyć mieszkańcy gmin.

Świąteczna pomoc

ZBIÓRKA W MARKETACH

Na początku grudnia w szczycieńskich sklepach przeprowadzono świąteczną zbiórkę żywności. W sześciu marketach: Biedronce, Intermarche, Stokrotce, Kauflandzie i Lewiatanie czterdziestu wolontariuszy zebrało około 855 kg żywności, w tym makaron, ryż, olej, słodycze i konserwy. Zebrana żywność trafi teraz do najbardziej potrzebujących rodzin. W ubiegłym roku wręczono paczki 70 rodzinom i osobom samotnym. O tym, komu zostanie przyznana pomoc materialna w postaci paczek decydują opiekunowie socjalni.

Już po raz drugi udział w zbiórce świątecznej brały Agnieszka Brzózka i Agnieszka Bronarczyk. Uczennice ZS nr 2 są wolontariuszkami od kilku lat.

- Mamy satysfakcję, że zrobiłyśmy coś dobrego - mówią.

O zbiórce żywności dowiedziały się z plakatów rozwieszonych na terenie szkoły. Spotkanie integracyjne i szkolenie zorganizowała pedagog szkoły, Daria Pawlak. W akcji wzięło udział aż 24 wolontariuszy z ZS nr 2 i 8 z ZS nr 1.

W SZKOŁACH I KOŚCIELE

W świątecznej akcji pomocy uczestniczy też PCK w Szczytnie, którego przedstawiciele zbierają pieniądze do puszek.

- W tym roku na święta mają do nas wrócić trzy puszki z dwóch gimnazjów i ZS nr 1. W każdej szkole mamy swojego współpracownika PCK, będącego opiekunem całej kwesty. Za zebrane pieniądze kupujemy żywność, którą następnie pakujemy w paczki - mówi Hanna Zwalińska ze szczycieńskiego PCK

Przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na rzecz potrzebujących działa „Caritas”. W poprzednich latach jego członkom udawało się przygotować prawie sto paczek na święta. Zbiórką darów zajmują się wolontariuszki w wieku od 55 do 85, które przygotowują paczki wycenione na ok. 50 złotych. Przekazywane są one najbardziej potrzebującym rodzinom, a także osobom samotnym. Skrzynka na żywność znajduje się przy ołtarzu i jest opróżniana po każdej wieczornej mszy świętej.

Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej na terenie powiatu szczycieńskiego oferują różne formy pomocy przedświątecznej. Najczęściej przyznaje się zasiłek na podstawie wniosku osoby zainteresowanej. Wysokość takiego świadczenia waha się od 100 do 800 zł. Oferowane są też bony żywnościowe do zrealizowania w sklepach spożywczych. Tylko w Pasymiu zorganizowano zbiórkę żywności, podczas której zebrano ponad sto kilogramów żywności. Dzięki temu ponad dwadzieścia rodzin z terenu gminy zostanie obdarowanych paczkami świątecznymi.

Kamila Laskowska/fot. archiwum