Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan, ale handlowcy znacznie większe zyski czerpią ze sprzedaży przed Bożym Narodzeniem.

Świąteczne spotkanie w sklepach Niejednokrotnie już w październiku pojawiają się na półkach większych sklepów produkty spożywcze o kształcie lub z motywem graficznym mikołaja, bałwanka, gwiazdy czy renifera.  W branży liczą, że towar w odpowiednim momencie zostanie wykupiony. A co z tymi produktami, które choćby z racji zbyt wysokiej ceny zostaną na półkach? „Kurek”, będąc w jednym z największych szczycieńskich marketów już po rozpoczęciu Wielkiego Postu,  znalazł jeszcze czekoladowe gwiazdy z ogonem (fot.1). Spotkały się one w cukierniczej części sklepu z wyłożonym właśnie asortymentem wielkanocnym. Z jednej strony mamy zatem bożonarodzeniową gwiazdę, a tuż obok uśmiechają się do potencjalnych nabywców kolorowe czekoladowe kurczaczki czy zajączki (fot. 2).

MEDYTACJE NAD MIEJSKIMI LISTONOSZAMI

Ludzie, zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie… - śpiewali przed laty Skaldowie. Dziś jedzie on przez Szczytno – i nie tylko – co najwyżej na rowerze, ale niekoniecznie służbowym, tylko własnym. - Ciężka jest od listów torba listonosza dziś – te słowa zachowują swoją aktualność. Szczycieńscy listonosze i listonoszki niejednokrotnie muszą pokonywać dziennie pieszo (to częstszy widok)  po 10 i więcej kilometrów. Korespondencję noszą w torbach na ramieniu, ewentualnie pracę  ułatwiają im nieco torby na kółkach. Niezależnie od pogody muszą rozmaite przesyłki doręczyć. Czasem nie są w stanie uchronić ważnych urzędowych papierów przed np. zawilgoceniem z powodu aury. Nad losem lokalnych listonoszy płci obojga medytujemy z racji niedawnego Międzynarodowego Dnia  Listonosza (16 lutego). Nasza Czytelniczka, pani Ania, pracująca obecnie niedaleko Dortmundu, przysłała nam zdjęcia pokazujące, na czym polega subtelna różnica między warunkami pracy w Szczytnie (i chyba w większej części Polski) oraz Niemczech. Tam listonosze mają do dyspozycji służbowe eleganckie żółte rowery (niekiedy z zamontowanym akumulatorkiem), które przyczyniają się do tego, że efektywność pracy jest większa, a zmęczenie na koniec dnia czy tygodnia - zwyczajnie mniejsze (fot. 3 i 4). W tej dziedzinie Zachodu jeszcze nie dogoniliśmy…

KAMIONEK WIĘKSZY NIŻ MIASTA

Ci, którzy nie pochodzą z naszych stron i po opuszczeniu Szczytna kierują się w stronę Szczycionka, mogą odnieść wrażenie, że tuż za granicami stolicy powiatu znajduje się kolejne miasto.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.