Przejeżdżając przez Rańsk nie sposób przeoczyć zmiany, jaka zaszła w wyglądzie najbardziej charakterystycznego budynku we wsi. Właśnie zakończyły się prace przy remoncie tamtejszego kościoła.
Kościół w Rańsku należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w okolicach Szczytna. Oficjalna data jego wybudowania to rok 1827. Obecnie to jedna z dwóch (drugą jest kościół przy ul. Warszawskiej w Szczytnie) świątyń szczycieńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Przed kilkoma dniami zakończyły się prace remontowe, mające na celu renowację elewacji, dachu i dzwonnicy. Kościół dosyć znacząco zmienił swój wygląd: nowa elewacja ma kolor błękitny. Pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczytnie Alfred Tschirschnitz tłumaczy, że dobór barwy nie był przypadkowy.
- Remont poprzedziły ekspertyzy mające na celu wskazanie elementów najbardziej zbliżonych do pierwotnego wizerunku tej świątyni – mówi. Równolegle z pracami remontowymi uporządkowano najbliższe otoczenie kościoła. Po wycięciu zarośli jest on lepiej widoczny z szosy. Renowacja kosztowała 43 tys. złotych. Środki pochodziły z datków obecnych i byłych parafian oraz z funduszu kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace wykonała firma „Alpina” z Morąga, specjalizująca się m.in. w remontach obiektów sakralnych. Jesienią 2005 roku morąscy alpiniści malowali tarcze zegarów na wieży ratuszowej w Szczytnie. Pastor Tschirschnitz zapowiada, że w przyszłym roku prawdopodobnie wyremontowane zostanie wnętrze kościoła w Rańsku.
Ze świątyni korzysta blisko 100 wiernych. Są to mieszkańcy samego Rańska oraz Kałęczyna, Orżyn, Zalesia, Miętkich, Grądów i Rogali. Nabożeństwa odbywają się w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.
(wk)