Mieszkańcy i turyści przez dwa dni bawili się na festynie w Nowym Dworze. Było mnóstwo atrakcji, w tym akcenty dożynkowe.
Opatrzność sprzyjała organizatorom i uczestnikom święta małej wsi w gminie Jedwabno. Przez dwa dni imprezie towarzyszyła wspaniała słoneczna pogoda, która wcześniej nie była łaskawa. Wszystko rozpoczęło się w piątek 20 sierpnia po południu przywitaniem przez sołtys Danutę Trzcińską chlebem i solą gospodarzy powiatu i gminy: starosty Jarosława Matłacha, przewodniczącej Rady Gminy Marii Pyrzanowskiej oraz sekretarz gminy Jolanty Drężek, zastępującej będącego w podróży służbowej na Litwie wójta Budnego. Ten obyczaj dożynkowy wiąże się z podziękowaniem rolnikom za całoroczną, ciężką pracę.
Okoliczne stoiska i stragany przyciągały, kusząc wspaniałymi wypiekami i potrawami, które wykonały panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Wśród serwowanych pyszności znalazły się liczne ciasta, sałatki oraz dania gorące: flaki, kotlety mielone w sosie, gołąbki, leczo, fasolka po bretońsku, placki ziemniaczane oraz kartoflak. Wśród wielu konkursów i występów artystycznych największym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny z udziałem zaproszonych gości, m.in. kandydatów na wójta Szczepana Worobieja i Henryka Żuchowskiego. Miejscowe dzieci miały za zadanie sporządzenie ich portretów. Powstałe w ten sposób prace zostały zlicytowane, a pieniądze przekazane na rzecz sołectwa. Najwyższą cenę, bo aż 100 zł uzyskał portret starosty Jarosława Matłacha. Kupiła go dyrektor biura poselskiego Adama Krzyśkowa Sylwia Jaskulska. Ci, na których portrety nie było chętnych pokazali klasę i sami je wykupili za kilkudziesięciozłotowe kwoty. Wielką atrakcją cieszyły się konkurencje sportowe jak strzelanie z łuku, rzut gumniakiem do wiadra czy wyścig taczek. Całość uatrakcyjniły występy Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno, pokazy strażackie, miejscowy sobowtór Maryli Rodowicz oraz teatr ognia w wykonaniu grupy „Flamme”.
- Udało się nam mocno zaktywizować mieszkańców, którzy włączyli się w organizację naszego święta – cieszyła się sołtys Danuta Trzcińska. Festyn zorganizowano z funduszy zebranych wśród mieszkańców Nowego Dworu i sponsorów. Środki udało się też pozyskać z WFOŚiGW z Olsztyna na realizację projektu „O wodzie w przyrodzie” napisanego przez Krzysztofa Otulakowskiego. W zajęciach uczestniczyło 24 dzieci z Nowego Dworu i okolicznych wsi: Dzierzek, Witowa i Brajnik. Zajęcia prowadził autor projektu wraz z radną Elżbietą Brzóską. Podsumowanie (z nagrodami) odbyło się w piątkowe popołudnie. Na nudę uczestnicy festynu nie narzekali także w sobotę. Imprezę zakończyła zabawa ludowa trwająca do późnych godzin nocnych.