W ostatnią sobotę miejscowość Rekownica w gminie Jedwabno uroczyście obchodziła 303 – lecie swego powstania. Specjalną rocznicową imprezę zorganizowano dokładnie w miejscu, gdzie przed wiekami mieszkał założyciel wsi, rybak o imieniu i nazwisku Eugen Grosz.

Święto Rekownicy

Ocalili od zapomnienia

Rekownica to kolejna wieś w naszym powiecie, która stara się przywrócić pamięć o swoich tradycjach i historii. Niedawno stanęła tam specjalna tablica z informacjami o dziejach miejscowości i z dużym zdjęciem Rekownicy z lotu ptaka. Nikt już nie powie, że to wieś bez historii. Tablica z pewnością zaciekawi stałych mieszkańców jak i licznie tu przebywających turystów. W pobliżu znajduje się dawny, dość dobrze zachowany cmentarz poniemiecki, który mieszkańcy Rekownicy w tym roku oczyścili i mają zamiar ogrodzić.

Historyczna msza święta

Kolejnym elementem przywracania historii Rekownicy był z pewnością sobotni festyn w tej wsi z okazji 303 – lecia jej powstania. Festyn zorganizowało Sołectwo Rekownica i miejscowe Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rekownica przy współpracy z GOK w Jedwabnie. Impreza odbywała się dokładnie w miejscu, gdzie wedle przekazów miał osiedlić się w 1710 roku założyciel Rekownicy, rybak o nazwisku Eugen Grosz. Festyn rozpoczęła msza święta w intencji całej wsi oraz za obecnych i dawnych mieszkańców, odprawiona przez proboszcza Jedwabna księdza Romana Lompę. Na tym jakże historycznym dla mieszkańców Rekownicy placu ksiądz Lompa podkreślał wagę przywiązania do miejsca, w którym się żyje i do wspólnej wielopokoleniowej pracy na jego rzecz.

O rybakach…

Za czasów Grosza Rekownica była wsią o charakterze rybackim.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.