W Jedwabnie obchodzono Powiatowe Dni Ochrony Przeciwpożarowej. Podczas uroczystości wręczono wyższe stopnie i awanse oraz oznaczenia. Największe wyróżnienie spotkało w tym roku strażaków z OSP Szymany i Olszyny.Ich jednostki otrzymały Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Święto rycerzy świętego Floriana
Po mszy strażackie pododdziały przemaszerowały do parku, w którym odbywały się główne uroczystości

WYRÓŻNIONE OSP SZYMANY I OLSZYNY

Tegoroczne obchody Powiatowych Dni Ochrony Przeciwpożarowej odbyły się w minioną sobotę w Jedwabnie. Zainaugurowała je msza w kościele pod wezwaniem św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej. Po niej pododdziały strażackie wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowały do parku, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Jak co roku, strażackie święto to okazja do wręczenia wyższych stopni awansu oraz odznaczeń. Tym razem szczególne wyróżnienie przypadło jednostkom OSP z Szyman i Olszyn. Zostały one odznaczone Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, najwyższym odznaczeniem w ochotniczym ruchu strażackim.

Jedną z odznaczonych Złotym Znakiem Związku OSP jednostek była OSP Szymany

Z PIRENEJÓW DO SZUCI

Miło sobotnią uroczystość będą wspominać również strażacy ochotnicy z Szuci. Podczas apelu odbyło się poświęcenie i przekazanie im średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego renault. Pojazd ten, wyprodukowany w 1997 r., zastąpił dotychczas użytkowanego przez OSP Szuć wysłużonego poloneza. Do gminy Jedwabno wóz przyjechał aż z Francji. Wcześniej był używany przez strażaków z departamentu Pireneje Atlantyckie. Jest wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 2 tys. litrów, autopompę oraz szybkie natarcie o długości 40 metrów. Dodatkowo zamontowano na nim maszt oświetleniowy oraz hak do holowania przyczepki z łodzią będącą na wyposażeniu jednostki z Szuci. Niebawem w pojeździe zostanie zamontowane wyposażenie, w skład którego wejdą m.in. motopompa

Podczas imprezy odbyło się przekazanie średniego samochodu dla OSP Szuć. Z kolei strażacy z Burdąga mogą się pochwalić wyremontowanym w ZS nr 1 żukiem z 1979 r.

pływająca, agregat prądotwórczy, drabina i torba ratownicza. Kabina renault może pomieścić 6 strażaków. Samochód został zakupiony ze środków gminy Jedwabno, a jego koszt wyniósł 80 tys. złotych. Kluczyki do wozu z rąk wójta gminy Jedwabno Sławomira Ambroziaka odebrali prezes OSP Szuć Mirosław Wieczorek oraz kierowca Dariusz Piórkowski.

ŻUK JAK NOWY

W trakcie uroczystości odbyło się jeszcze jedno przekazanie samochodu

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.