Szczycieński oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pełną parą przygotowuje się do obchodów tegorocznego Światowego Tygodnia Zwierząt. Planowane są zbiórki pieniężne, bezpłatne porady weterynarza i wystawa zwierząt domowych. Wszystko to od 4 do 11 października.
Internetowe schronisko
Miejski oddział TOZ działa od czerwca br. i liczy czterdziestu dwóch członków. Inicjatorką jego powołania jest Krystyna Lis, sprawująca również opiekę nad schroniskiem przy ul. Łomżyńskiej. Przebywa w nim około pięćdziesiąt psów i dziesięć kotów, choć ich liczba stale się zmienia. Do schroniska w różnych okolicznościach przybywają nowe zwierzęta, część z jego "mieszkańców" znajduje nowych opiekunów. Duża w tym zasługa strony internetowej (www.szczytno.org.pl, e-mail: ), na której można obejrzeć i przeczytać o czekających na nowy dom zwierzętach. Pracownicy i wolontariusze schroniska liczą na to, że akcje organizowane w czasie Światowego Tygodnia Zwierząt zachęcą jeszcze bardziej do zainteresowania się losem szczycieńskich psów i kotów.
Wystawy, porady, zbiórki
Od czwartego do jedenastego października schronisko otworzy swe podwoje dla wszystkich, którzy kochają zwierzęta. W szkołach przeprowadzane mają być pogadanki o tym, jak dbać o czworonożnych przyjaciół, a w często odwiedzanych punktach miasta ustawione zostaną puszki, do których można będzie wrzucać datki pieniężne. Siódmego października schronisko odwiedzi weterynarz. Właściciele czworonogów będą mogli zasięgnąć bezpłatnej porady na temat właściwej pielęgnacji swoich ulubieńców. Punktem kulminacyjnym obchodów święta będzie "Wesoła Wystawa Zwierząt Domowych", przeprowadzona 4 października na wzór tej, która odbyła się przed rokiem. Zgromadzonej publiczności zaprezentują się podopieczni schroniska, odbędą się wystawy psów, kotów i innych zwierząt.
Drugie wejście smoka
W czasie wystawy zwierząt przeprowadzana będzie akcja ekologiczna "W paszczy Odpadziora". Jej organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna i nieformalne stowarzyszenie "Tlosi". Już po raz drugi dzieci będą budować dziesięciometrowego smoka Odpadziora z plastikowych butelek po napojach. Zadaniem akcji jest uświadomienie uczniom (i nie tylko) konieczności segregowania śmieci. Zbiórka opakowań jest przeprowadzana w przedszkolach, szkołach i niektórych zakładach pracy, ale butelki może przynieść do biblioteki każdy kto przechowuje je w domu - na budowę Odpadziora potrzeba co najmniej 800-1000 butelek. Po zbudowaniu smoka dla uczniów klas drugich zostanie ogłoszony konkurs plastyczny, a dla ich o rok starszych kolegów - literacki, związany oczywiście z ekologicznym, butelkowym smokiem.
Katarzyna Mikulak
2003.09.24