W powiecie szczycieńskim, jak w całej Polsce, obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku zbiegł się on z protestem związków zawodowych, które domagają się m.in. większych nakładów na oświatę i sprzeciwiają zmianom dopuszczającym prywatyzację szkół.

Świętowali i protestowali

W POWIECIE

Uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej w powiecie zainaugurowała akademia w Zespole Szkół nr 2 z udziałem władz powiatu, która odbyła się 14 października. Starosta Jarosław Matłach podkreślał, że praca nauczycieli ma wiele aspektów. – Uczycie nie tylko przedmiotów, ale także szacunku dla drugiego człowieka, komunikacji, cierpliwości i miłości – zwracał się do pedagogów.

Głos zabrali również przedstawiciele związków zawodowych. Ich powiatowi szefowie – Mariola Godzina z „Solidarności” i Janusz Koziński z ZNP akurat przebywali na ogólnopolskim proteście w Warszawie. List w imieniu tej pierwszej odczytała nauczycielka w ZS nr 2 Ewa Wilk – Stypik, członkini Zarządu Międzyzakładowej Organizacji Pracowników Oświaty NSZZ „S”. Życzę, aby nadszedł czas tylko mądrych zmian w oświacie, byście mogli pracować w atmosferze spokoju, bezpieczeństwa, dobrze opłacani, skupiając się na pracy z uczniem. Życzę też, aby zniknęła ze szkół niepotrzebna biurokracja, która utrudnia wam pracę, zabiera cenny czas, a niczego dobrego nie wnosi – napisała szefowa oświatowej „S” w powiecie szczycieńskim.

Z kolei reprezentujący ZNP Adam Bednarski zwracał uwagę, że tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej jest jednocześnie nauczycielskim dniem protestu. Podkreślał jednak, że związkowcy nie kierują go przeciw samorządom i dyrektorom szkół, lecz polityce państwa w dziedzinie oświaty.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie nagród starosty.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.