Jubileusz ZNP stał się okazją nie tylko do wspomnień, ale także do podsumowania obecnej sytuacji w oświacie. Mimo świątecznej atmosfery nie zabrakło gorzkich słów na temat trudności, z jakimi wciąż borykają się nauczyciele.

Świętowali w bojowych nastrojach

PRZESZŁOŚĆ I TRAŹNIEJSZOŚĆ

Podczas jubileuszowej uroczystości jaka miała miejsce (10 września) w sali szczycieńskiego MDK-u wiele miejsca poświęcono przypomnieniu historii oraz zasług związku. Jego członkowie oraz wszyscy zaproszeni goście obejrzeli najpierw film prezentujący dzieje ZNP od 1905 roku aż po czasy nam współczesne. Związkowcy nie koncentrowali się jednak na przeszłości, lecz teraźniejszości i przyszłości oświaty i jej pracowników. Podczas jubileuszowego spotkania padło wiele krytycznych uwag pod adresem tych ugrupowań politycznych, które zapowiadają ograniczenie nauczycielskich przywilejów.

- Związek chce wziąć odpowiedzialność za edukację, reagować na zachodzące zmiany, odważnie i skutecznie bronić pracowników oświaty - mówił Janusz Koziński prezes zarządu wojewódzkiego i powiatowego ZNP. Według niego, największe zagrożenia czyhające obecnie na szkolnictwo to daleko idące oszczędności oraz przerzucanie obowiązków związanych z jego utrzymywaniem na samorządy.

OBRONIĆ KARTĘ

W podobnym tonie wypowiadała się obecna na uroczystości posłanka Danuta Ciborowska.

- Udało nam się uchronić najważniejszą rzecz w oświacie - Kartę Nauczyciela. Nie możemy z niej zrezygnować - nawoływała posłanka. Zaprzeczała też twierdzeniom, że karta zawiera zbyt szerokie i kosztowne przywileje dla pracowników oświaty. Danuta Ciborowska wzywała, by podczas nadchodzących wyborów nie ufać tym, którzy deklarują się jako przyjaciele nauczycieli.

- Weźcie do ręki wydruki z głosowań, podczas których ważyły się losy szkolnictwa i zobaczcie, jak w nich głosowali - radziła zebranym.

ODZNACZENIA I PODZIĘKOWANIA

Wątki polityczne nie zdominowały całkowicie jubileuszu. Podczas uroczystości uhonorowano także najbardziej zasłużonych działaczy. Złote Odznaki ZNP powędrowały do Brygidy Starczak, Elżbiety Dyrdy, Barbary Tomaszek oraz Andrzeja Modzelewskiego. Wyróżniono też nestorów szczycieńskiego szkolnictwa. Otrzymali oni odznaki za 50 lat przynależności do związku. Zaszczyt ten spotkał 35 osób. ZNP nagrodziło podziękowaniami również samorządowców - byłego burmistrza Henryka Żuchowskiego oraz starostę Andrzeja Kijewskiego, za, jak podano, "zaangażowanie w rozwój lokalnej oświaty". Z kolei sam związek dostał odznakę "Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem" przyznaną przez senat. Statuetkę honorowego Juranda otrzymał dr Edmund Pokojski.

(łuk)

2005.09.14