Spektakl „Szalone lata retro” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego uświetnił tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Podczas gali rozstrzygnięto też konkurs na najlepszą z prac nagrodzonych w XXII Przeglądzie Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych. Jej autorem jest Radosław Grzeszczyk z Kokoszek.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. i jest obchodzony 3 grudnia. W Szczytnie od lat organizuje go Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczna impreza odbyła się w miniony piątek w Miejskim Domu Kultury. Publiczność obejrzała najpierw filmik z udziałem uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy opowiedzieli, czym dla nich jest święto osób z niepełnosprawnościami. O tym, że to dzień radości i bycia razem, mówiła też prezes Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Dorota Studniak. - Co roku zastanawiamy się, jak ten dzień zorganizować, jak go uczcić. Zawsze pojawia się pokusa, żeby mówić o trudzie życia osób z niepełnosprawnościami, dyskryminacji i potrzebie włączania do społeczeństwa. Jednak mam wrażenie graniczące z pewnością, że państwu nie trzeba tego mówić, bo to dobrze wiecie – zwracała się prezes do przybyłych.
W tym roku na uczestników święta czekał muzyczny prezent w postaci spektaklu „Szalone lata retro” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Zaprezentowali oni największe przeboje lat 20. i 30. XX w., w tym tak znane szlagiery, jak m.in. „Ta ostatnia niedziela”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Już taki jestem zimny drań”.
Po koncercie rozstrzygnięto konkurs na najlepszą spośród prac plastycznych i fotograficznych nagrodzonych w XXII Przeglądzie Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych. W tym roku największe uznanie głosujących zyskało dzieło Radosława Grzeszczyka, uczęszczającego do Środowiskowego Domu Samopomocy w Piasutnie mieszkańca Kokoszek. Wykonał on oryginalny wieniec, a posłużyła mu do tego … stara książka. Pan Radosław pozwijał w rulony jej strony, a następnie powklejał w odpowiednie miejsca. Praca powstała pod kierunkiem terapeutki Iwony Dudy. - Pan Radek bardzo lubi zajęcia artystyczne, choć nie zawsze ma wenę. Akurat w przypadku tej pracy sam przyszedł do mnie i powiedział, że chciałby ją wykonać – zdradza pani Iwona.
Zwycięzca otrzymał nagrodę rzeczową. Ta trafi również do jednej z głosujących osób wylosowanej podczas imprezy w MDK-u. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Jana Olszewskiego. Swoją nagrodę może on odebrać w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej na ul. Wielbarskiej w Szczytnie.
(ew)