Weszliśmy w nowy rok kalendarzowy – oczywiście z hukiem.

Szczęśliwego Nowego RokuPowodem nie był rzecz jasna fakt, że na trzy dwójki w dacie ludzkości trzeba było czekać aż osiemset lat (od roku 1222), tylko ludzkie przyzwyczajenia. Mimo tego że burzą się obrońcy praw zwierząt czy osoby lubiące po prostu ciszę, niemal w każdym zakątku naszego powiatu huki musiały być i basta! Nie były to huki w wersji oficjalnej – władze Szczytna, wzorem większości magistratów w województwie, zrezygnowały z ogólnomiejskiego przywitania nowego roku. Nie przeszkodziło to jednak fanom efektów pirotechnicznych. Tuż po Bożym Narodzeniu przedstawiciele głównie płci męskiej gromadnie wyruszyli do sklepów czy specjalnie przygotowanych stoisk, by za parędziesiąt złotych (a często więcej) zapewnić sobie i swoim gościom kilkanaście minut sylwestrowo-noworocznej radochy. Uwagę przyciągały wyrzutnie i baterie o wiele mówiących nazwach typu „SUPER BOMBA” bądź podobne produkty odwołujące się do tradycji patriotycznej („Husaria”, „Dzień Niepodległości”).

A propos obrońców praw zwierząt oraz samych czworonogów i innych stworzeń – na jednym ze stoisk wypatrzyliśmy artykuły pirotechniczne, których producenci albo dostrzegają nagłaśniany od paru lat problem, albo po prostu próbują wstrzelić się w trendy (fot. 1). Angielskie „quiet shot” (czyli ciche strzelanie) sprawia, że na pyszczkach i mordkach od razu pojawiają się uśmiechy. A może ograniczenie się w przyszłości jedynie do wizualnej wersji witania kolejnego roku w kalendarzu będzie obowiązkowe? Kto wie, czy za jakiś czas ktoś nie zakaże także dodatkowo zbyt głośnego otwierania butelek szampana/wina musującego?

 

OZDOBY NADAL CIESZĄ OCZY

Początek nowego roku to wciąż okres bożonarodzeniowy. Nadal możemy podziwiać świąteczne ozdoby, które – nie da się ukryć – bardziej klimatycznie wyglądały w wersji śnieżnej. Rok 2022 zaczęliśmy od temperatur dodatnich i śnieg się rozpuścił.

O ozdobach w centrum Szczytna pisaliśmy w poprzednich numerach. O to, by stolica powiatu i jej okolice wyglądały w okresie świątecznym ładnie, dbają jednak nie tylko władze samorządowe i odpowiednie służby. Efektowną iluminację mamy i na blokowych balkonach (fot. 2) , i w obejściach domków jednorodzinnych (fot. 3). Okazałej choinki doczekał się nie tylko szczycieński plac Juranda. Jeszcze wyższe drzewko – teraz przystrojone – rośnie sobie w centralnej części Kamionka (fot. 4).

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.