Wjeżdżając od strony Olsztyna i Warszawy witają mnie powiewające wielkie, kolorowe flagi i wkomponowane plastycznie „banery” z napisami: „Szczytno miasto kultury”, „Szczytno miasto artystów”, „Szczytno miasto Krzysztofa Klenczona” itp. oraz zaproszenia na stałą ekspozycję malarstwa współczesnego w Muzeum Mazurskim, naszych wybitnych, światowej sławy artystów malarzy Andrzeja Cisowskiego i Krzysztofa Filipa Kokoryna … z możliwością zakupu wybranego dzieła …

 

Ponadto Miejski Dom Kultury zaprasza na coroczny kabareton o „Szpilę Juranda i guziczek … Danuśki” oraz pokaz wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą cyklu nowej wersji bajek polskich Krzysztofa Kokoryna, w których cudownie przeplatają się elementy architektoniczne naszego miasta i krajobrazu.

Ta sama i o wiele szersza oferta MDK w ramach tzw. kina letniego „Szczytno 2016 – 20120” – „Kino na plaży” (!), a prócz tego tradycyjna, coroczna letnia aukcja dzieł sztuki miejscowych artystów malarzy, np. Jana Kokoryna i Grzegorza Adamiaka … (!)

W Muzeum Mazurskim, w punkcie informacji turystycznej i miejscowej księgarni, m.in. bez trudu kupić można albumy zawierające reprodukcje słynnych obrazów naszych artystów z ich życiorysami, wydane wspólnie nakładem Biura Promocji Miasta i Powiatu, Muzeum Mazurskiego oraz prywatnych sponsorów, a także pocztówki z tymi obrazami.

W przewodniku turystycznym „Szczytno i okolice” pojawiła się oferta i możliwość zwiedzania z przewodnikiem okolic Kiejkut „Talibskich”, lotniska, Wyższej Szkoły Policji, wieży ratuszowej, Muzeum Mazurskiego i jego stałych, nowych ekspozycji oraz domu, w którym zamieszkiwał Krzysztof Klenczon.

Propozycja zawiera także biesiadę i zwiedzanie Chaty Mazurskiej, ale tylko po uprzednim uzgodnieniu terminu z Towarzystwem Przyjaciół Szczytna. Ponadto w niedzielę targi staroci w Olszynach i biesiadę rzeźbiarską u Zygmunta Rząpa … oczywiście po uzgodnieniu terminu … (!)

Do dyspozycji turystów i miejscowych stoi w wypożyczalni Ośrodka Sportu 40 nowych kajaków i 12 rowerów wodnych, a na boiskach do siatkówki plażowej, trwa właśnie cykliczny Turniej Piłki Siatkowej o puchar i nagrodę Starosty Szczycieńskiego (inni sponsorzy mile widziani).

W okresie turystycznym od maja do września na dziedzińcu Ratusza oraz terminalu lotniska Szczytno - Szymany raz na dwa tygodnie koncert Transkapeli Roberta Wasilewskiego i miejscowego pieśniarza Jarosława Jara Chojnackiego … (!)

Poza tym w ofercie stałe, nieliczne punkty kalendarza kulturalnego, jak m.in. Dni i Noce Szczytna i Poezja Śpiewana. Można? Można. Tylko trzeba chcieć i nad tym popracować. A może nasi Drodzy Czytelnicy mają jeszcze inne propozycje? Zapraszamy do dyskusji na ten temat. Szczytno mi się marzy, Szczytno piękne, czyste, bezpieczne i ogromne.

Tadeusz Jan Bogusz