Szczytno dołączyło do miast oddających hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym członkom polskiej delegacji, którzy zginęli w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w naszym mieście w niedzielny wieczór. galeria >>

Szczytno dołączyło do miast oddających hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym członkom polskiej delegacji, którzy zginęli w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w naszym mieście w niedzielny wieczór.

Szczytno oddaje hołd

UCZCILI JESZCZE PRZED ŻAŁOBĄ

Choć żałoba narodowa po śmierci 96 Polaków, którzy stracili swoje życie w katastrofie pod Smoleńskiem, rozpoczęła się formalnie w sobotę o godzinie 18, biało-czerwone flagi z kirem pojawiły się już około południa. Tak było na budynkach urzędów, szkół i instytucji zarówno w samym Szczytnie, jak i jego okolicach. Pod drewnianymi krzyżami na szczycieńskich cmentarzach zapłonęły pierwsze znicze, ktoś umieścił dużą fotografię pary prezydenckiej na ogrodzeniu kościoła Wniebowzięcia NMP. W sobotni wieczór odprawiono w świątyniach msze żałobne, podczas których wspominano tragicznie zmarłych rodaków.

W ZADUMIE NA PLACU...

Uroczystości miejskie, z udziałem władz samorządowych, duchowieństwa, pocztów sztandarowych i harcerstwa odbyły się w niedzielny wieczór. Uczestniczył w nich również poseł RP Jerzy Gosiewski. Jak się dowiedzieliśmy, należał on do grupy osób, które miały się udać w sobotę do Katynia, ale na pokładzie samolotu ostatecznie się nie znalazł. Uroczystości rozpoczęły się na placu Juranda. Zebrało się tu kilka tysięcy mieszkańców Szczytna i powiatu. Naczelnik wydziału oświaty Robert Dobroński odczytał nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie. Zebrani w skupieniu wysłuchali utworów religijnych i patriotycznych odśpiewanych przez chór „Kantata”, odmówili także modlitwę za zmarłych.

- Dziś kolejny raz Dzień Miłosierdzia Bożego wpisuje się jako dzień tragiczny – powiedział ks. dziekan Edward Molitorys, nawiązując do faktu, że pięć lat wcześniej w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia zmarł papież Jan Paweł II. - Zawierzamy Bogu tę tragedię, której zrozumieć nie sposób. Błagajmy, żeby stała się źródłem dobra, jedności i wzajemnej miłości dla naszego narodu.

... I POD POMNIKIEM

Kolejnym akordem uroczystości był wspólny przemarsz pod pomnik Orła Białego. Kolumna rozciągnięta na kilkaset metrów przeszła w milczeniu ulicami Odrodzenia i Warszawską. Setki osób zapaliły wokół pomnika znicze i złożyły wiązanki kwiatów, pozostając potem w zadumie.

***

W poniedziałek w szczycieńskim ratuszu wyłożona została księga kondolencyjna, do której mogą wpisać się wszyscy chcący oddać indywidualnie hołd ofiarom tragedii pod Smoleńskiem.

(gp)/fot. M.J.Plitt