W dzisiejszych czasach, gdy potrzebujemy wyszukać szybko informacji na jakiś temat, przede wszystkim zaglądamy do Wikipedii. Jest to wspaniałe narzędzie. Trzeba jednak pamiętać, że zdarzają się w nim błędy, niewychwycone przez redaktorów żarty, a nawet całe, przygotowane wyjątkowo niechlujnie hasła. Do takich, niechlujnie przygotowanych haseł, niestety należy „Szczytno”. Bardzo wiele jest w nim błędów oraz nieścisłości, nie mówiąc już o poważnych pominięciach. Problem w tym, że ze znajdujących się w tym haśle informacji bezrefleksyjnie korzystają nie tylko uczniowie i turyści, ale przede wszystkim autorzy dotyczących Szczytna tekstów publikowanych w Internecie.

Szczytno w Wikipedii
Zbudowane w 1886 roku koszary, w których od 1 kwietnia 1890 roku stacjonował mocno związanych z historią miasta 1. Wschodniopruski Batalion Strzelców. Próżno o tym szukać informacji w omawianym haśle. Nie przeczytamy w nim również o tym, że na terenie tych koszar mieściła się w okresie międzywojennym największa hodowla ptaków drapieżnych w Niemczech

ABSURDALNA DATA

Zacznijmy od początku. W opisie historii Szczytna nie zgadza się już pierwsze zdanie. Trudno zgodzić się z tym, że Szczytno rozwinęło się ok. 1360 roku oraz z tym, że równocześnie wzdłuż północnych brzegów Jeziora Domowego Małego i Jeziora Długiego powstała Bartna Strona. Bartna Strona powstała nad jednym z tych jezior i jak każda wieś, miała swojego sołtysa, dodałbym jednak, że miała ich w późniejszym okresie nawet dwóch. Tylko czy koniecznie trzeba o czymś tak oczywistym pisać? Sołtysa miało również, o czym Wikipedia nie wspomina, Szczytno. Dalej możemy przeczytać, że zamek krzyżacki zbudowany został w połowie XIV wieku, w miejscu wcześniejszej drewnianej strażnicy z 1266. Wychodzi na to, że historia szczycieńskiego zamku jest starsza od zamku malborskiego. Problem w tym, że Krzyżaków sprowadzono do Polski w roku 1226 i w latach 60. XIII wieku jeszcze oni na teren naszego dzisiejszego powiatu nie dotarli. Ta błędna i absurdalna data znajduje się w licznych tekstach internetowych i ostatnim, wydanym przez miasto w 2007 roku przewodniku turystycznym oraz wydanym w 1998 roku przewodniku po historii i zabytkach ziemi szczycieńskiej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.