W szczycieńskim Zespole Kolegiów Nauczycielskich zainaugurowano nowy rok akademicki. Wraz z jego nastaniem szeregi słuchaczy szkoły zasiliło ogółem prawie 100 osób zdobywających wiedzę w systemie wieczorowym i dziennym.
Kolegia nauczycielskie to często jedyna szansa na zdobycie solidnego wykształcenia i zawodu bez konieczności wyjazdu na kosztowne studia do dużego ośrodka akademickiego. Nic więc dziwnego, że naukę w nich wybiera sporo młodych ludzi myślących o pracy w szkole. W szczycieńskim Zespole Kolegiów Nauczycielskich już po raz szesnasty zainaugurowano nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się we wtorek 3 października. W jej trakcie świeżo upieczeni słuchacze złożyli ślubowanie na sztandar oraz z rąk opiekunów swoich grup odebrali indeksy. Wykład inauguracyjny na temat "Między konserwatyzmem a liberalizmem. Nauczyciel polski w sytuacji wyboru" wygłosiła dr hab. Dorota Klus-Stańska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku naukę w kolegium rozpoczęło prawie 100 osób - 80 będzie się kształcić w systemie dziennym, 18 - w wieczorowym. Historię szkoły oraz jej największe atuty przybliżała studentom oraz przybyłym gościom dyrektor ZKN Anna Strzelecka. Jako jeden z plusów placówki wymieniła bardzo dobrze przygotowaną kadrę pedagogiczną.
- Nie powstydziłaby się jej żadna uczelnia wyższa. Są to specjaliści od języków obcych i nauczyciele praktyki z Olsztyna, Gdańska czy Torunia - chwaliła wykładających w kolegium pedagogów.
Dyrektor Strzelecka podkreślała również, że kierowana przez nią szkoła dysponuje nowoczesnym zapleczem dydaktycznym, w tym dobrze wyposażoną medioteką oraz dwiema pracowniami komputerowymi. Słuchacze kolegium uczestniczą też w wymianach i programach międzynarodowych. W rozpoczętym właśnie roku akademickim w placówce zaszły pewne zmiany. Jedną z nich jest zakończenie cyklu kształcenia nauczycieli matematyków. Obecnie placówka szkoli przyszłych anglistów i germanistów. Niewykluczone jednak, że powróci do edukowania matematyków. Trwają już przymiarki do tego, by połączyć ten kierunek z informatyką. W planach jest także powrót do kształcenia nauczycieli nauczania początkowego. Kolegia to placówki, które muszą funkcjonować pod opieką naukową wyższych uczelni. W nowym roku akademickim szczycieńskiej szkole patronować będzie jeden - Uniwersytet Gdański. Jedynie III rok anglistyki pozostanie jeszcze pod kuratelą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Co zdecydowało o zmianie opiekuna?
- Do tej pory młodzież musiała jeździć raz w miesiącu na zajęcia do Torunia, co wiązało się z pewnymi wydatkami. Teraz wykładowcy z Gdańska przyjeżdżają do nas - tłumaczy Anna Strzelecka.
Inauguracja nowego roku akademickiego stała się również okazją do wręczenia nagród dyrektora pracownikom kolegium.
(łuk)
2006.10.11