Uczniowie z Orżyn i Kałęczyna nie muszą się już obawiać, że podczas lekcji będzie kapało im na głowy. Obydwie podstawówki mają od niedawna nowe dachy. Dodatkowo placówka w Orżynach wzbogaciła się o drugi budynek - na jej potrzeby gmina zaadaptowała pomieszczenia po wiejskiej bibliotece.

Szkolne remonty

KONIEC Z ZACIEKAMI

Pieniądze na remonty szkół samorząd pozyskał w ramach subwencji wyrównawczej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie prace kosztowały w sumie 280 tys. złotych, z czego ok. 70 tys. wyłożyła gmina. Wymiany dachów doczekały się dwie najbardziej zaniedbane pod tym względem placówki: w Orżynach i Kałęczynie. Do niedawna pokrycia dachowe budynków szkolnych w obydwu tych miejscowościach znajdowały się w fatalnym stanie i z ich naprawą nie można było dłużej zwlekać.

- W sali na górnej kondygnacji regularnie pojawiały się zacieki - mówi Marzena Sztymelska, dyrektor podstawówki w Orżynach. Remonty polegały na wymianie elementów drewnianych dachów oraz pokryciu ich blachodachówką. Prace w Orżynach wykonywano w dwóch podejściach: kiedy pierwsza wersja nowego dachu była już gotowa, poważnie uszkodziło ją złamane podczas burzy drzewo.

SZKOŁA ZAMIAST BIBLIOTEKI

Oprócz wymiany szkolnych dachów, dzięki środkom z MEN, gminie udało się zrealizować jeszcze jedną inwestycję oświatową: przeprowadzić remont budynku biblioteki w Orżynach. Obiekt znajdował się w fatalnym stanie technicznym i był częściowo niewykorzystany.

- Pojawiały się podejrzenia, że chcemy go sprzedać. Od dłuższego czasu myśleliśmy jednak o tym, żeby nadal spełniał funkcje oświatowe - mówi zastępca wójta Dźwierzut Jarosław Śmieciuch.

Obecnie była biblioteka to drugi budynek szkolny. Po remoncie udało się wygospodarować trzy dodatkowe pomieszczenia. Jedno służy jako świetlica. Oprócz dzieci, popołudniami mogą korzystać z niej wszyscy mieszkańcy wsi. Ogólnodostępna jest również znajdująca się pod tym samym dachem pracownia informatyczna, wyposażona w trzy komputery z dostępem do internetu. Raz w tygodniu obiekt służy też jako miejsce spotkań miejscowego koła różańcowego. Co ze zlikwidowaną biblioteką?

- Jedyny jej pracownik dostał etat bibliotekarza w Dźwierzutach. Tam również trafiła część księgozbioru. Pozostałe książki zostały w Orżynach i mogą z nich swobodnie korzystać mieszkańcy - mówi Jarosław Śmieciuch.

Podstawówka w Orżynach to największa po dźwierzuckiej placówka tego typu na terenie gminy. Obecnie uczęszcza do niej 113 uczniów. Jako jedyna szkoła podstawowa w gminie wykazuje przyrost liczby dzieci.

(wk)