W Wielbarku na dobre zapanował już świąteczny nastrój. W dawnym kościele ewangelickim stanęła szopka bożonarodzeniowa przygotowana przez sekcję emerytów i rencistów ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej.
Oficjalne otwarcie pierwszej tak dużej wielbarskiej szopki miało miejsce w niedzielę 5 grudnia. Stanęła ona w dawnym kościele ewangelickim, a jej poświęcenia dokonał proboszcz ks. Marian Kaim. Ponieważ wszystko działo się w przeddzień mikołajek, nie mogło też zabraknąć św. Mikołajów, którzy przyjechali do Wielbarka specjalnym konnym zaprzęgiem i rozdawali milusińskim słodycze. Szopka bożonarodzeniowa powstała z inicjatywy wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej, Elżbiety Łapińskiej.
– Od dwóch lat marzyłam o tym, by ją przygotować, ale brakowało na to funduszy – opowiada pani Elżbieta. W tym roku środki finansowe udało się pozyskać w ramach programu „Działania integracyjne dla osób starszych”, którego wiceszefowa stowarzyszenia jest koordynatorką i autorką. Drewno na budowę szopki podarowała firma Swedwood, a postawienia konstrukcji podjął się mąż pani Elżbiety. Postacie i wystrój to dzieło członków sekcji emerytów i rencistów skupionych w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Wielbarskiej. Pomagała im plastyczka, a zarazem radna gminna Wioletta Deptuła. W sumie wykonanie szopki zajęło pół roku. Z kolei słodkości dla dzieci oglądających bożonarodzeniową atrakcję ufundowały władze gminy oraz Adam Tucholski z „Solidarności” w Swedwoodzie. Szopkę odwiedzają nie tylko mieszkańcy Wielbarka, ale chęć taką wyrazili również uczniowie szkół z terenu całej gminy. Można ją oglądać w każdą niedzielę do 19 grudnia. Od tego dnia aż do 6 stycznia będzie ona udostępniona codziennie, a w Wigilię podwoje starego kościoła ewangelickiego zostaną otwarte do 1.30, tak by po pasterce mieszkańcy mogli się cieszyć jej widokiem. W niedzielę 19 grudnia obok szopki z koncertem kolęd wystąpią wielbarskie chóry pod dyrekcją Pawła Roka i Anny Musiał. Elżbieta Łapińska zapowiada, że świąteczna atrakcja pojawi się również w przyszłym roku. Fundusze na jej wzbogacenie o nowe elementy będą pochodzić m.in. z datków, które można składać obok tegorocznej szopki.
(ew)/fot. A. Olszewski