Mała obwodnica Szczytna, czyli szlak łączący ulice Wielbarską z Piłsudskiego, została oddana do użytku w całości niemal siedem lat temu. Początkowo cieszyła się umiarkowanym zainteresowaniem kierowców, obecnie jest jednym z najbardziej ruchliwych ciągów w mieście – a to za sprawą objazdów związanych z budową nowego ronda.

Sztuka projektowaniaSamochód sunie tu za samochodem. Małą obwodnicę budowano m.in. z myślą o dłuższych pojazdach wiozących drewno z Puszczy Piskiej w kierunku Wielbarka. Wcześniej, gdy ruch był tu mniejszy, może nie stanowiło to problemu, obecnie jednak widać pewne niedoskonałości projektu i wykonania. W ostatnim czasie zmieniono organizację ruchu – cała mała obwodnica jest drogą z pierwszeństwem przejazdu, co stało się widoczne na skrzyżowaniu w rejonie przejazdu kolejowego przecinającego ulice Władysława IV i Wileńską. Wystarczy jednak poobserwować to miejsce przez parędziesiąt sekund, by dostrzec, że kierowcy, mimo czytelnego oznakowania, mają z tym problem i stłuczki wiszą na włosku. Problem mają również prowadzący dłuższe pojazdy kierujące się w stronę Ostrołęki. Manewr skrętu w prawo wygląda jak na fot. 1.

Pojazdy jadące w drugą stronę muszą się po prostu zatrzymać i poczekać. Efektem tak przygotowanego zakrętu bez odpowiednio wyprofilowanego łuku (dobrego dla rowerzystów czy kierujących maluchem) są: wykrzywiony krawężnik i wygięta przez koła cięższych i niewyrabiających się tu pojazdów ozdobna roślinność (fot. 2). Dziwnie wygląda również jazda po małym rondzie kilkaset metrów dalej na zakręcie na ul. Moniuszki. Większe pojazdy przejeżdżają hurtowo po prostu po kostce, którą jest wyłożona wyspa (fot. 3). Niektóre kostki wypadły i walają się po ulicy czy chodniku. O problemie w tym miejscu pomyślano już przed rozpoczęciem prac przy modernizacji szczycieńskiego odcinka DK 53, likwidując znajdującą się przy rondzie wysepkę – utrudniałaby ona płynność ruchu i pewno szybko zostałaby co najmniej częściowo zniszczona.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.