Wreszcie w 1970 roku temat rewiru łowieckiego Kocha został poruszony z najmniej oczekiwanej strony, za to na skalę międzynarodową. Pisarz Michel Tournier wydał w Paryżu powieść „Król Olch”, która jednogłośnie otrzymała prestiżową Nagrodę Goncourtów, przyznawaną od 1903 roku dla najlepszej francuskojęzycznej powieści roku.
Powieść Tourniera nawiązywała do „Króla Olch” Goethego. W 1972 roku książkę wydano w Niemczech i także tu odniosła sukces. Urodzony w 1924 roku Michel Tournier był synem małżeństwa germanistów, które poznało się na studiach germanistycznych na Sorbonie. Swoje dzieci od najmłodszych lat uczyli języka niemieckiego i praktycznie na każde ferie szkolne wysyłali do Niemiec. Sam Michel Tournier już jako dorosły także jeździł na kursy germanistyczne do Niemiec i tam również odbył swoje studia filozoficzne. Był więc bardzo przesiąknięty niemiecką kulturą i dobrze zaznajomiony z tamtejszą literaturą i wydarzeniami historycznymi. Stąd łatwość, z jaką w swym pisarstwie łączył niemiecką literaturę z historią, co widać w „Królu Olch”. Aura tej książki idealnie pasuje do czasów nazistowskich i tajemniczych opowieści myśliwskich z Prus Wschodnich, dotyczących Göringa i Kocha. „Król Olch” Tourniera w zakresie polowań obu członków hitlerowskiej elity jest niewątpliwie oparty na faktach, choć cała książka to tylko powieść.
Na podstawie tej mrocznej powieści francuskiego pisarza znany niemiecki reżyser Völker Schlöndorff nakręcił w 1996 roku uznawany za kino dla koneserów film „Der Unhold” („Diabeł”), który jako „Król Olch” był wyświetlany w Polsce.