27. edycja Dni i Nocy przeszła do historii. Publiczność, w tym turyści z różnych stron kraju, mogła posłuchać rocka, popu oraz tanecznych rytmów. Najliczniejsza frekwencja towarzyszyła sobotniemu koncertowi, którego gwiazdami były zespoły Feel i Varius Manx z Katarzyną Stankiewicz.

Tak minęły Dni i Noce
Odtwarzający postać Juranda Tadeusz Piórkowski (zdjęcie z prawej) dokonał wpisu do Złotej Księgi Miasta. Na zakończenie imprezy już nie przybył, ale w historyczny kostium przebrała się za to burmistrz Danuta Górska

DZIESIĘĆ LAT ZA DARMO

W tym roku minęło dokładnie dziesięć lat od momentu, kiedy Dni i Noce całkowicie zmieniły swoją formułę. W 2007 r. po raz pierwszy zrezygnowano z biletowanych koncertów na plaży miejskiej, przenosząc je na scenę zlokalizowaną na pl. Juranda. Odtąd na czas imprezy wyłączone z ruchu są także główne ulice w centrum, w tym ul. Odrodzenia, na której odbywa się Jarmark Jurandowy. Jego dopełnieniem od niedawna są także kramy rękodzielników ustawione przy ul. Spacerowej.

Piotr Kupicha z zespołu Feel porwał publiczność  do wspólnej zabawyTegoroczne święto grodu rozpoczęło się akcentem folklorystycznym. Na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z partnerskiego Żywca. Oficjalne otwarcie miało miejsce później niż w minionych latach, bo tuż przed godziną 20.00. Co może zaskakiwać, po raz pierwszy głosu nie zabierali zaproszeni na imprezę politycy, nie witano też z pietyzmem, jak to bywało dawniej, wszystkich przybyłych gości. Główną postacią otwarcia Dni i Nocy był więc Jurand, a właściwie odtwarzający go od 1991 r. Tadeusz Piórkowski. Podczas inauguracji święta grodu spotkało go oraz jego małżonkę Ewę wyróżnienie w postaci wpisu do Złotej Księgi Miasta. Została ona utworzona z okazji 25-lecia samorządu. Do tej pory widnieje w niej dziesięć wpisów osób zasłużonych dla Szczytna. Ewa i Tadeusz Piórkowscy są właścicielami pensjonatu „Sasek” w Sasku Małym i hodowcami koni. Od 26 lat organizują podczas Dni i Nocy orszak Jurandowy, w którym pan Tadeusz odtwarza postać rycerza ze Spychowa.

POD ZNAKIEM ROCKA

Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na pierwszy koncert. 

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.