Czarne prognozy potwierdziły się. Rok 2021 był najgorszy w Polsce pod względem zgonów od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. Niestety, dotyczy to także powiatu szczycieńskiego, w którym liczba zmarłych zbliżyła się do tysiąca. Zdecydowanie mniej było urodzeń, co sprawia, że nasz powiat zamieszkuje już mniej niż 68 tys. mieszkańców.

Tak źle jeszcze nie było
Dwóch pracowników ZGK zajmujących się kopaniem grobów nie dawało już rady. Do pomocy im przesunięto pracowników z innych działów

Rok 2021 pod względem zgonów był najczarniejszym. W Polsce ich liczba po raz pierwszy przekroczyła pół miliona. Przyczyną 69 tys. zgonów był koronawirus. Szacuje się, że tzw. nadmiarowa liczba zgonów spowodowanych COVID-19 mogła wynieść nawet 150 tys. Opublikowany w listopadzie raport OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pokazuje, że wśród zrzeszonych w niej krajów Polska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby nadmiarowych zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Wyprzedza nas jedynie Meksyk.

DOŚĆ POLITYKI MIŁOŚCI

W ubiegłym roku zmarło 955 osób zamieszkujących powiat szczycieński. Gdyby zastosować proporcje ogólnokrajowe, bo brak w tym przypadku dokładnych danych lokalnych, za śmierć 140 odpowiadałby koronawirus, a 300 stanowiłyby zgony nadmiarowe.

- Ludzie, bojąc się zarażenia wirusem, nie troszczą się o stan swego zdrowia. Odwlekają wizyty u lekarza. Przychodzą do niego, gdy stan choroby jest już mocno zaawansowany. Z drugiej strony przez długi czas mogli korzystać jedynie z teleporady. Utrudniony był dostęp do szpitali, diagnostyki onkologicznej – mówi doktor Joanna Pawłowicz-Radosz. Jej zdaniem wielu tragedii można by uniknąć, gdyby ludzie się wcześniej zaszczepili przeciwko koronawirusowi. - Niestety teorie antyszczepionkowców, którzy mówią jakieś bzdury o białku, genach, czipach trafiają na podatny grunt. Dlatego szczepienie powinno być obowiązkowe. Dość już w tej sprawie cackania się i uprawiania polityki miłości.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.