Ta inicjatywa ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Przedstawiciele dwóch korporacji taksówkarskich podpisali
z władzami miasta oraz policją porozumienie o współpracy. Kierowcy mają teraz informować policjantów o zauważonych naruszeniach prawa oraz aktach wandalizmu.
Ta inicjatywa ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Przedstawiciele dwóch korporacji taksówkarskich podpisali z władzami miasta oraz policją porozumienie o współpracy. Kierowcy mają teraz informować policjantów o zauważonych naruszeniach prawa oraz aktach wandalizmu.
Porozumienie podpisano w piątek 17 czerwca przy okazji wizyty w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To kolejny element mający na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu. Inne to m. in. system monitoringu miejskiego nadzorowany wspólnie przez KPP i WSPol, wprowadzenie patroli rowerowych w sezonie letnim, czy akcje na drogach. Chęć współpracy z miastem oraz policją wyraziły dwie szczycieńskie korporacje taksówkarskie – Radio Taxi Ekspers i Radio Taxi Halo. Kierowcy, drogą radiową, mają przekazywać stróżom prawa wszelkie informacje o zauważonych przypadkach łamania przepisów i niewłaściwych zachowaniach. Pomysł, zdaniem władz miasta bardzo dobry, budzi jednak kontrowersje. Chodzi tu między innymi o bezpieczeństwo kierowców.
- Byłoby lepiej, gdyby sprawy porozumienia nie nagłaśniano medialnie – mówił nam kilka miesięcy temu jeden z taksówkarzy, mając na myśli ewentualny odwet osób, na które złożone zostanie doniesienie. Początkowo też taksówki biorące udział w przedsięwzięciu miały być specjalnie oznakowane. Z tego pomysłu miasto się jednak wycofało.
Mieszane uczucia w związku z inicjatywą mają mieszkańcy Szczytna. Część z nich uważa, że taka współpraca będzie miała charakter donosicielstwa na wzór PRL-u. Inni zwracają uwagę na to, że sami taksówkarze nie zawsze są w zgodzie z literą prawa, nagminnie naruszając przepisy dotyczące choćby prędkości na terenie miasta. Policja zapewnia, że kierowcy zgłaszający przypadki naruszenia przepisów, mogą się czuć bezpieczni.
- Każdego zgłaszającego traktujemy jednakowo, bez różnicy, czy jest to taksówkarz czy też inny obywatel – mówi Aneta Choroszewska – Bobińska, rzecznik prasowy KPP w Szczytnie.
(ew)/fot. archiwum KPP w Szczytnie