W minioną sobotę miłośnicy twórczości lidera Czerwonych Gitar i Trzech Koron wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - artystycznym pod nazwą „Szlakiem Krzysztofa Klenczona”. Trasa obejmowała miejsca związane z dzieciństwem i młodością muzyka, zarówno te w Szczytnie, jak i w gminie Dźwierzuty.
SZCZYTNO KLENCZONA
Stowarzyszenie „INTEGRACJA POPRZEZ SZTUKĘ – spotkajmy się...” we współpracy m. in. z Gimnazjum w Dźwierzutach i Amatorskim Klubem Biegacza w Szczytnie, zorganizowało dla sympatyków Krzysztofa Klenczona i jego twórczości imprezę, której celem było przybliżenie postaci lidera Czerwonych Gitar z okresu dzieciństwa i młodości. Wędrówka szlakiem artysty rozpoczęła się sprzed domu przy ul. 3 Maja, w którym mieszkał. Następnym miejscem była szkoła, gdzie uczył się muzyk. Pół wieku temu zdawał tu egzamin dojrzałości. Obecnie w budynku tym mieści się Gimnazjum nr 1. Zwiedzający obejrzeli klasę, w której zgłębiał wiedzę Krzysztof. Stamtąd udali się do bazy wodnej MOS-u, gdzie muzyk żeglował i spędzał kawalerskie wieczory z przyjaciółmi. Ostatnim szczycieńskim etapem wędrówki był cmentarz, na którym spoczywają prochy artysty. Na jego grobie zostały złożone kwiaty. Orkiestra zagrała „Biały krzyż”, a główna organizatorka, prezes stowarzyszenia Agata Lenkiewicz odczytała „Epitafium” - w sześciu strunach zaklęta muzyka...”, które napisali koledzy artysty.
POBIEGLI I STARSI, I MŁODSI
Następnym przystankiem wspomnieniowej wyprawy były Dźwierzuty. Spod tamtejszego gimnazjum, noszącego imię muzyka, ruszył II Ogólnopolski Bieg Krzysztofa Klenczona na dystansie 15 km. Ponad 50 biegaczy zmierzyło swoje siły na trasie Dźwierzuty - Julianowo – Sąpłaty - Rumy. To właśnie w tej ostatniej miejscowości w szkole podstawowej Krzysztof Klenczon miał uczyć wychowania fizycznego. Ostatecznie wybrał jednak karierę muzyczną, lecz sport zawsze odgrywał ważną rolę w jego życiu. W rywalizacji wzięli udział nie tylko szczycieńscy sportowcy z Amatorskiego Klubu Biegacza, ale również z Węgorzewa, Ciechanowa, Słupska, a nawet z małej miejscowości Rdzawki koło Tarnowskich Gór. Wygrał Maciej Wojciechowski ze Szczytna, osiągając wynik 52 min. 16 sek. Drugie miejsce zajął Jacek Kowalski z Ciechanowa, trzecie - Marek Makowski z Węgorzewa. Wszyscy uczestnicy dobiegli do mety i otrzymali medale za dotarcie do celu, trzy pierwsze osoby dostały dodatkowo nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów. Można było również zwiedzić izbę pamięci poświęconą artyście, w której znajdują się pamiątki po Krzysztofie Klenczonie, m. in. jego portrety, dyplomy za zajęcie pierwszych miejsc w rozgrywkach piłki ręcznej, czy też świadectwo ukończenia jednej z klas. Kolejnym sportowym akcentem był bieg sztafetowy uczniów gimnazjów powiatu szczycieńskiego na trasie Dźwierzuty – Rumy. Nie zabrakło także konkursu wiedzy o życiu i twórczości Krzysztofa Klenczona. Atrakcją okazał się pokaz fryzur z lat 60. i 70. w wykonaniu mistrza fryzjerstwa artystycznego Aleksandra Stankiewicza. Ostatnim punktem wieczoru był koncert w wykonaniu „Lolek Orkiestra” z Zamościa. Uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce sarmackiej, rosyjskiej, góralskiej oraz włoskiej.
(jbd)