Pisarkę Grażynę Mączkowską autorkę powieści: „Powiedz, że mnie kochasz, mamo” oraz „Tatuaże podświadomości”po raz pierwszy zobaczyłam 5 września 2015 r.podczas Narodowego Czytania „Lalki” przygotowanego przez MPB w Szczytnie. Wówczas fragmenty powieści Bolesława Prusa czytała Pani Burmistrz Danuta Górska oraz inne fantastyczne osoby, a wśród nich wspomniana pisarka.
W przerwie Pani Burmistrz podeszła do autorki powieści: „Powiedz, że mnie kochasz, mamo” i złożyła gratulacje. Zawstydziłam się wówczas, ponieważ jeszcze nie znałam powieści autorstwa Grażyny Mączkowskiej. Postanowiłam nadrobić zaległość i za kilka dni wybrałam do biblioteki, by wypożyczyć książkę i zapoznać z treścią. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że właśnie ta literatura jest rozchwytywana i po prostu trzeba na nią poczekać. W efekcie „Powiedz, że mnie kochasz, mamo” przeczytałam dopiero w 2016 r. , ale gdy ją oddawałam, to w bibliotece zobaczyłam autorkę. Był to fenomenalny zbieg okoliczności, nie mogłam uwierzyć, że dzieje się to na prawdę i z wrażenia aż spytałam Panią Hanię Daniluk pracownicę biblioteki, czy to na pewno Grażyna Mączkowska. Gdy uzyskałam potwierdzenie podeszłam do pisarki i powiedziałam: „Właśnie o Pani myślałam i proszę spotykamy się”. Wyjaśniłam, że przeczytałam Jej powieść, a zwracając spotykam. W takim wyjątkowym miejscu i charakterystycznym momencie poznałyśmy się. Długo rozmawiałyśmy najpierw w bibliotece, potem przed i gdyby nie fakt, iż po moją rozmówczynię podjechał samochodem mąż, to pewnie trwałoby to do rana. Od tego czasu wpadałyśmy na siebie na wystawach, koncertach i nawet wpadłyśmy na siebie na plaży w Krynicy Morskiej w dniu 11 sierpnia 2016 r.
Lubię czytać i nie ukrywam, że jestem wymagającym czytelnikiem, ale umiejącym docenić kunszt pisarski. Pierwsza powieść poruszyła mnie. Z zaciekawieniem przeczytałam przytoczone na wstępie „Tatuaże podświadomości”i przy okazji postanowiłam przedstawić historię mojej z pisarką znajomości. Dla mnie proza Grażyny Mączkowskiej to „mistrzostwo świata”. Wprawdzie autorka poruszana trudne i czasem bolesne tematy, to musimy pamiętać, że: „Życie to przeplatanka dobra ze złem, lęku z radością i porażek z sukcesami. Czerni z kolorami. Słońca z burzami”. Nie szczędzono więc autorce burzy oklasków oraz życzeń z okazji urodzin, bowiem okazało się, iż spotkanie z czytelnikami przypadło w dniu urodzin pisarki.
Na spotkanie autorskie promujące najnowszą powieść Grażyny Mączkowskiej w dniu 15 stycznia 2018r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie przybyło wielu miłośników czytelnictwa. Dowiedzieli się oni różnych ciekawostek dotyczących warsztatu pisarskiego, tego co jest prawdą, a co fikcją literacką. Jednak prawda jest taka, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie można wypożyczyć książki Grażyny Mączkowskiej , w których pojawia się nasze kochane Szczytno, a które zdobi autograf prawdziwej pisarki.
Grażyna Saj-Klocek