... wielobarwny łuk widoczny na niebie powstający w wyniku rozszczepienia światła, to zjawisko optyczne i meteorologiczne.
Widok zachwyca, inspiruje, stanowi natchnienie. Tęcza jest malowana, opisywana, fotografowana, podziwiana. Gdy przeglądam albumy ze zdjęciami pracowniczymi, to tęczowe akcesoria dominują. Otóż kolory tęczy były symbolem spółdzielczości, stąd ich obecność na historycznych, utrwalających ważne spotkania fotografiach. Jak donosi Wikipedia: „W 1921 r. na Międzynarodowym Kongresie Liderów Spółdzielczości w Bazylei przyjęto kolory tęczy jako symbol spółdzielczości. Na kongresie w Essen w 1922 r. Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA) zaakceptował tęczową flagę, nie określając wzoru. Symbolizujący jedność w różnorodności wzór z siedmioma poziomymi pasami (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, granatowy, fioletowy) został opracowany w 1923 r. Po raz pierwszy wykorzystano go na forum międzynarodowym w 1924 na Wystawie Spółdzielczej w Gandawie, a w 1925 został przyjęty przez ICA jako flaga międzynarodowego ruchu spółdzielczego, której jednak nigdy nie nadano statusu oficjalnej flagi Związku. Przez dziesięciolecia tęczowa flaga była używana przez spółdzielców na całym świecie, także w Polsce jako flaga spółdzielczości (...)”.
Obecnie, gdy inne środowiska posługują się tęczową flagą, spółdzielczość rezygnuje z tego symbolu. Jednak nie sposób odciąć się od tęczowych barw, bowiem obecne były na wszystkich spotkaniach spółdzielczych. W Gabinecie Wspomnień zatrzymał się czas i gdy patrzę na zgromadzone tam pamiątki, to wspomnienia wracają jak bumerang. Szczególnie fotografie pozwalają odtworzyć minione chwile. Widać na nich wielobarwne płótno, którym przykrywano stół obrad prezydium rady oraz różnego rodzaju akcesoria z symbolem tęczy. Posiedzenia zawsze odbywały się w odświętnej scenografii, a zielone sukno dodatkowo zdobił materiał w tęczowe barwy. Podczas pamiętnego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w 2005 r., gdy podejmowano decyzję o przyłączeniu „Społem” PSS w Szczytnie do „Społem” PSS w Olsztynie, ówczesna przewodnicząca Rady Nadzorczej w Olsztynie Pani Janina Wolna oparła dłonie o tęczowy materiał i powiedziała: „Teraz będzie pięknie i kolorowo”.
Jak pamiętają najstarsi mieszkańcy Szczytna, jeden z lokali gastronomicznych nosił nazwę „Tęcza”. Tuż przed tym lokalem rosło drzewo i pewnego razu dwaj koledzy byli świadkami małego pod lokalem zamieszania. Jeden z nich tak się na to zamieszanie zapatrzył, że z impetem uderzył głową w pień. Drugi zaczął żartować i spytał: „Zobaczyłeś tęczę?” Na co poszkodowany odpowiedział: „Jaką tęczę?! Zobaczyłem gwiazdy!”. Proszę więc mi wierzyć, że mimo iż do lamusa chowamy tęczowe symbole, to jednak nie sposób zapomnieć o kolorowym zjawisku obecnym na sali obrad i na niebie. Tęczę wielokrotnie podziwiałam i fotografowałam, w „Tęczy” pyszne obiady jadałam.
PS. W dniu 17.05.2022 r. otrzymałam smutną informację, że ikona spółdzielczości, pani prezes Janina Wolna odeszła na wieczną służbę.
Grażyna Saj-Klocek