Biskupiec, Braniewo i Węgorzewo to miasta, w których powstały lub wkrótce powstaną nowe stadiony lekkoatletyczne niemal bliźniaczo podobne do nowo oddanego do użytku obiektu w Szczytnie. Od szczycieńskiego różni je jednak to, że są tańsze i wybudowano je przy znacznym udziale pozyskanych przez samorządy środków zewnętrznych. W przypadku Szczytna dofinansowanie było mizerne, a na realizację inwestycji miasto zaciągnęło wysoki kredyt.

Ten stadion będzie się nam odbijał czkawką
Stadion w Szczytnie. Koszt – 16,5 mln zł, dofinansowanie – 2,5 mln zł

ZAMIAST POZYSKAĆ ŚRODKI, WZIĘLI KREDYT

Od blisko miesiąca Szczytno może się pochwalić zmodernizowanym stadionem lekkoatletycznym, który ma służyć głównie młodzieży oraz uczniom miejscowym szkół. Jak już pisaliśmy, inwestycja pochłonęła 16,5 mln zł, z czego zaledwie 2,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z ministerstwa sportu. Na realizację zadania miasto zaciągnęło pokaźny, bo blisko 10-milionowy kredyt. To oznacza, że modernizacja stadionu jeszcze długo będzie się odbijać czkawką i hamować inwestycyjne możliwości miejskiego samorządu.

JAK TO ZROBILI W BRANIEWIE ...

Szczytno nie było jedyną miejscowością w regionie, w której w ostatnim czasie powstały tego typu obiekty sportowe. Stadiony doczekały się modernizacji lub przebudowy także w Braniewie i Biskupcu. Niebawem inwestycja taka zostanie zrealizowana także w Węgorzewie. Zakres prac jest zbliżony do tego, który został wykonany w Szczytnie. W Braniewie zmodernizowany stadion powstał w miejscu dawnego boiska miejscowego klubu Zatoka. Nowy obiekt ma charakter wielofunkcyjny, boisko o nawierzchni z trawą naturalną o wymiarach 100x62 m, bieżnię tartanową o długości 400 m, do biegów sprinterskich na prostej 100 i 110 m jest ona sześciotorowa. Ponadto wybudowano skocznie, rzutnie, sztuczne oświetlenie oraz nowe boisko wielofunkcyjne, które zastąpiło orlika. Trybuna, w przeciwieństwie do Szczytna, jest bardziej zadaszona i liczy 550 miejsc. Szczycieński obiekt ma co prawda nieco więcej, bo 585 miejsc, ale z tego tylko 84 znajdują się pod zadaszeniem. O tym, że w przypadku niepogody jest to mało komfortowe dla kibiców, mogli się przekonać ci, którzy uczestniczyli w otwarciu obiektu, kiedy to padał deszcz. Wówczas tylko nieliczni szczęśliwcy mieli możliwość, aby skryć się pod dachem.

Stadion w Biskupcu. Koszt – ponad 14 mln zł, dofinansowanie – 7 mln zł

Stadion w Braniewie został oddany do użytku pod koniec czerwca tego roku. Jego koszt wyniósł 10,3 mln zł, z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu to 5 mln zł, a środki z ministerstwa sportu – 2,5 mln złotych. Wkład miasta to zaledwie 2,8 mln złotych.

… W BISKUPCU

Przed rokiem oddano do użytku przebudowany i zmodernizowany stadion w Biskupcu.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.