Problemy z polisą ubezpieczeniową zaczynają się zazwyczaj w momencie, kiedy dotyka nas jakieś nieszczęście. Najczęściej nie dysponujemy dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i w dochodzeniu swoich roszczeń zawierzamy zakładowi ubezpieczeniowemu. Niekiedy jednak budzi się w nas uzasadnione podejrzenie, że sprawa ciągnie się zbyt długo, bądź jesteśmy zbywani w celu przedłużenia postępowania. Niepokój budzi zaniżanie odszkodowania lub niewypłacanie osobom fizycznym pełnej jego wysokości, uwzględniającej podatek VAT. Konsumenci powinni wiedzieć, że zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania OC w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Gdyby jednak w tym terminie nie było możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania, powinno być ono wypłacone w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Jest jeden wyjątek od tej zasady - przekroczenie terminu 90 dni wchodzi w grę jedynie w przypadku, gdy stwierdzenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub też określenie wysokości odszkodowania uzależnione jest od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Jednak bezsporną część świadczenia zakład ubezpieczeń jest zobowiązany wypłacić w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, np. auto-casco obowiązują te same zasady jeśli chodzi o terminy wypałat odszkodowań. W razie wystąpienia nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu likwidacyjnym uprawnionemu do świadczenia przysługują odsetki ustawowe, o ile zawarta umowa ubezpieczenia nie przewiduje innej wysokości.

Nareszcie doczekaliśmy się uregulowania sprawy podatku VAT, o którego wysokość zaniżane było odszkodowanie w przypadku kosztorysowej likwidacji szkody z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Konsumenci, nie dość, że mieli pecha stając się ofiarami kolizji drogowych, to przy korzystaniu z ubezpieczenia OC sprawcy szkody, wybierali kosztorysową jej likwidację, a co za tym idzie, nieświadomie pozbawiali się części odszkodowania równej wysokości podatku VAT. W uchwale z 17 maja tego roku Sąd Najwyższy orzekł, że odszkodowanie przysługujące z komunikacyjnego ubezpieczenia OC, ustalone na podstawie cen części zamiennych i usług, obejmuje VAT w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego.

Agata Gołaszewska-Horak